USA vytvoří vesmírnou armádu. Začíná novodobé kosmické zbrojení?

Věda a technika 20. června 2018 | 09:57 — Lukáš Bauer
Amerika chce podle Donalda Trumpa dominovat ve vesmírnému prostoru. Pentagon dostal od prezidenta nařízení, aby vytvořil vesmírnou jednotku, která bude přímou součástí americké armády. Trump rovněž odsouhlasil nové směrnice týkající se vesmírného odpadu a také provozu v souvislosti s pronikáním soukromých subjektů do tohoto odvětví.
Američané chtějí vytvořit vesmírné vojsko / Internet

Pentagon obdržel od amerického prezidenta Donalda Trumpa požadavek na vytvoření elitní vesmírné jednotky, která bude spadat pod americkou armádu. USA si tímto krokem chtějí získat náskok před Ruskem a Čínou v dominantním postavení ve vesmíru. Není zatím jasné, kdy kosmická jednotka skutečně vznikne. Dohlížet na její vytvoření má šéf sboru náčelníků armádních štábů Joseph Dunford.

Trump již v minulosti zmínil záměr vytvořit zvláštní vesmírné síly, které by se soustředily na vojenské operace za hranicí atmosféry Země. Podle Trumpa je totiž vesmír stejné bitevní pole jako země, vzduch nebo moře. Někteří lidé tak poukazují na návrat studené války, během které probíhal souboj ve zbrojení na všech frontách včetně vesmíru. 

Donald Trump dlouhodobě usiluje o oživení amerického vesmírného průzkumného programu. V souladu s touto snahou během loňského roku podepsal směrnici, která má za cíl vrátit americké astronauty na Měsíc. Trump také podepsal dekret, který omezuje produkci vesmírného odpadu. Ten se totiž stává poměrně velkým problémem a bez regulací by se brzy vymknul kontrole.

Americký viceprezident Mike Pence zase zdůraznil, že Spojeným státům konkurují v této oblasti rivalové jako Rusko nebo Čína, kteří podle něj vytvářejí technologii, jež narušuje satelity. „Jiné národy využily příležitosti, aby se zasadily o své nároky v rámci nekonečna. Amerika musí být stejně dominantní ve vesmíru, jako je tomu na Zemi,“ citoval Pence Independent.

Trump narozdíl od svého předchůdce letos prosadil zvýšení rozpočtu NASA s tím, že postupně omezí jeho účast na projektu Mezinárodní vesmírné stanice, jehož financování americká vláda do roku 2025 ukončí a ponechá na soukromých společnostech. Naproti tomu se má NASA zaměřit na Měsíc a průzkum hlubokého vesmíru (čtěte: NASA úspěšně otestovala jaderný reaktor. Bude sloužit jako zdroj energie v hlubokém vesmíru).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Věděli jste, že Ivana Trumpová si zahrála v jednom z nejslavnějších seriálů pro děti?

Povrch hraje v případě vany stěžejní roli. V některé...

Několik věcí, na které je třeba dát si pozor při...

Prosvětlit tmavý byt nemusí být nijak složité. Stačí pár...

Staré nebo roztrhané silonky se dají v domácnosti velmi...

S moderními budíky můžete vstávat biologicky. Jsou...

Vyhněte se nejčastějším chybám, kvůli kterým se k vám...

Zavřít reklamu