Nejstarší stromy na planetě umírají. Vědci zjistili, co stojí za jejich smutným osudem

Věda a technika 14. června 2018 | 09:37 — Lukáš Bauer
Vědci z celého světa v posledních letech sledují nepříliš veselý trend. Na africkém kontinentu totiž hromadně umírají tisícileté stromy, které se nazývají baobaby. Tyto typické polopouštní dřeviny se tak možná stávají dalšími oběťmi globálních klimatických změn.
Další 1 fotografie v galerii
Prastaré baobaby v Africe umírají / Pixabay

Baoaby jsou jedny z nejstarších stromů na naší planetě, které se dožívají tisíců let. Nejstarší z těchto stromů, které v Africe rostou již 2 500 let, ale v posledních letech umírají a vědcům se dlouho nedařilo najít příčinu.

Podle nejnovějšího výzkumu však stromy hynou vlivem nepříznivých klimatických změn. Problémy s mizejícími dřevinami se objevily hlavně v Zimbabwe, Namibii, Jihoafrické republice, Botswaně a Zambii.

Baoaby jsou známé především svým velice neobvyklým vzhledem, který může připomínat prehistorické dřeviny. Mají obrovský až 11 metrů tlustý a 30 metrů vysoký kmen s několika hlavními větvemi a zelenou prořídlou korunou.

Tyto dřeviny mohou na první pohled působit tak, jako by rostly obráceně kořeny nahoru. Pro africkou přírodu jsou nepostradatelné zejména proto, že dokáží zadržovat obrovské množství cenné vody.

Důvod jejich náhlého vymírání sice zatím není zcela potvrzen, ale experti jsou přesvědčeni o tom, že za jejich usycháním je teplejší a sušší podnebí způsobené změnami klimatu. K těmto změnám bohužel určitou mírou přispívá také člověk, změny klimatu se projevují takřka po celé Zemi (čtěte: Vinou člověka z naší planety postupně mizí velká slaná jezera).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Karel Schwarzenberg: Co přinese zánik Sociální demokracie v Čechách?

Větráte, ale rosí se vám zrcadla? Bez ventilátoru se v...

Odpadkový koš nemusí být ostudou kuchyně. Ty...

Ukápnul vám někde vosk? Tipy, jak jej rychle odstranit z...

Máte žaluzie plné fleků a špíny? Díky těmto tipům si...

Jak se starat o ovčí kůži, aby vám vydržela mnoho sezon?...

Hledáte šikovné spotřebiče do kuchyně? Víme, na co byste...

Zavřít reklamu