Nejstarší stromy na planetě umírají. Vědci zjistili, co stojí za jejich smutným osudem

Věda a technika 14. června 2018 | 09:37 — Lukáš Bauer
Vědci z celého světa v posledních letech sledují nepříliš veselý trend. Na africkém kontinentu totiž hromadně umírají tisícileté stromy, které se nazývají baobaby. Tyto typické polopouštní dřeviny se tak možná stávají dalšími oběťmi globálních klimatických změn.
Další 1 fotografie v galerii
Prastaré baobaby v Africe umírají / Pixabay

Baoaby jsou jedny z nejstarších stromů na naší planetě, které se dožívají tisíců let. Nejstarší z těchto stromů, které v Africe rostou již 2 500 let, ale v posledních letech umírají a vědcům se dlouho nedařilo najít příčinu.

Podle nejnovějšího výzkumu však stromy hynou vlivem nepříznivých klimatických změn. Problémy s mizejícími dřevinami se objevily hlavně v Zimbabwe, Namibii, Jihoafrické republice, Botswaně a Zambii.

Baoaby jsou známé především svým velice neobvyklým vzhledem, který může připomínat prehistorické dřeviny. Mají obrovský až 11 metrů tlustý a 30 metrů vysoký kmen s několika hlavními větvemi a zelenou prořídlou korunou.

Tyto dřeviny mohou na první pohled působit tak, jako by rostly obráceně kořeny nahoru. Pro africkou přírodu jsou nepostradatelné zejména proto, že dokáží zadržovat obrovské množství cenné vody.

Důvod jejich náhlého vymírání sice zatím není zcela potvrzen, ale experti jsou přesvědčeni o tom, že za jejich usycháním je teplejší a sušší podnebí způsobené změnami klimatu. K těmto změnám bohužel určitou mírou přispívá také člověk, změny klimatu se projevují takřka po celé Zemi (čtěte: Vinou člověka z naší planety postupně mizí velká slaná jezera).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Zažijte Ameriku úplně jinak. Navštivte neokoukanou zemi s čarokrásnou a divokou přírodou

Chystáte se do Chorvatska? Nezapomeňte navštívit perlu...

Chcete si vyšlápnou 4444 schodů? Vydejte se do norského...

Seriál Hra o trůny sice skončil, ale zájem o místa...

Dovolená ve Skandinávii je nezapomenutelný zážitek. Kdy je...

Objevte malebný ostrov v Bavorsku s pohádkovou kopií...

Víte, která země je v Africe nejbezpečnější? Tak tohle...

Zavřít reklamu