Tento tropický strom smrti je extrémně toxický. Schovat se pod něj v dešti znamená osudovou chybu

Věda a technika 11. června 2018 | 09:40 — Lukáš Bauer
V tropických oblastech střední Ameriky existuje velice nebezpečný strom, který láká na své voňavé plody. V jeho útrobách ale koluje toxický roztok, který může člověku způsobit vážná zranění. Své o tom ví radioložka Nicola Strickland, která se vydala před více než 20 lety na dovolenou do karibské oblasti.
Další 2 fotografie v galerii
Plody nebezpečného stromu připomínají granátové jablko / Internet

V roce 1999, se radioložka Nicola Strickland vydala se svým přítelem na dovolenou na karibský ostrov Tobago, idylický tropický ráje s opuštěnými plážemi. Hned druhý den po příjezdu se vydala hledat mušle a korály, ale bezstarostný pobyt se během krátké chvíle změnil v noční můru.

Po chvíli si pár všiml krásného sladce vonícího ovoce, které vypadalo jako malé granátové jablko. Oba se rozhodli ovoce ochutnat. Zprvu je čekala příjemná, sladká chuť, která se rychle změnila v strašlivé pálení a otok krku, který dvojici téměř znemožnil dýchat. Oba intoxikaci přežili, ale podle expertů měli velké štěstí.

Ovoce, které snědli, totiž pocházelo ze stromu s názvem Mancinella obecná, který někdy bývá označován jako „plážové jablko“. Tento velice toxický strom obývá tropické oblasti amerického kontinentu. Podle Guinessovy knihy rekordů je tento strom ve skutečnosti nejnebezpečnějším stromem na světě.

Mancinella obecná patří do velkého a rozmanitého rodu Euphorbia, do kterého patří také například vánoční květina Pryšec nádherný. Strom produkuje silnou, mléčnou šťávu, která odkapává z listů, plodů i kůry a je proto velice nebezpečné se pod tímto stromem schovávat před sluncem nebo deštěm. Při kontaktu s pokožkou může tato toxická tekutina způsobit vážné popáleninové puchýře.

Kvůli těmto děsivým vlastnostem jsou v některých oblastech stromu natřeny červeným křížem a důraznými nápisy, které návštěvníky upozorňují na nebezpečí. Stromy hrají významnou roli v místních ekosystémech a poskytují ochranu před erozí ostrovů.

Byly hlášeny případy těžkých případů zánětu očí a dokonce i dočasné slepoty způsobené kouřem z hořícího dřeva. Při přímém vdechnutí kouře dokonce může hrozit i smrt. Místní ale dřevo z tohoto stromu již staletí využívají pro výrobu nábytku. Pokud je dostatečně dlouho vystaveno slunečnímu záření, jed se neutralizuje.

Pokud se tedy chystáte na dovolenou do tropických rájů, dejte si pozor na stromy s červeným označením, můžete se tak vyhnout velkým problémům (čtěte: Jedna z nejzáhadnějších věcí na planetě je houba, která dokáže ze zvířat vytvořit chodící zombie).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Itálie není jen pizza, těstoviny a zmrzlina. Jaké další lahůdky byste tam rozhodně měli ochutnat?

Za zdravím, turistikou a nejlepším vzduchem ve střední...

Úskalí cestovního pojištění: Jak zvládne rizikové sporty,...

Kdy vyrazit na dovolenou, aby byla co nejlevnější a cesta tam...

Pokuty na silnicích v zahraničí: Povinná výbava není všude...

Chystáte se do zahraničí? Pozor na zdánlivé maličkosti,...

Bez strachu do Izraele: Poznejte Tel Aviv a vykoupete se v klidu...

Zavřít reklamu