V Číně byly objeveny stopy prvních živočichů s končetinami. Stářím půl miliardy přepisují současné záznamy

Věda a technika 10. června 2018 | 15:06 — Lukáš Bauer
Vědci z Číny objevili dosud nejstarší zkamenělé stopy živočichů, kteří se pohybovali pomocí končetin. Stáří unikátního fosilního nálezu experti odhadují na 540 milionů let. Jednalo se o drobné tvory, kteří se objevili krátce poté, co se část pozemského života z oceánu na pevninu.
Další 1 fotografie v galerii
První suchozemští živočichové měli primitivní končetiny / Internet

Nejnovější objev čínských paleontologů může pomoci objasnit, kterým tvorům se na naší planetě jako prvním vyvinuly skutečné končetiny. V horách totiž našli dosud nejstarší otisky končetin z takzvaného Kambrického období před Kambrickým třeskem, tedy z doby před 541 - 510 miliony let.

V těchto raných dobách se po Zemi velmi rychle šířily nejrůznější mnohobuněčné organizmy. Otisky, které vědci objevili v údolí řeky Jang-c’-ťiang, jsou tak prvním důkazem, že tvorové s končetinami běhali po Zemi dřívem, než se doposud experti domnívali.

Vědci zatím nedokáží určit, jak mohl miniaturní živočich vypadat, ani zda měl jeden nebo více párů končetin. Jednotlivé otisky stop od sebe dělí jen několik milimetrů a připomínají dvě souběžné tečkované řady.

“Je velmi důležité vědět, kdy a jakým tvorům se se první končetiny vyvinuly, protože nám to může pomoci přesněji zjistit kdy a také jakým způsobem se začala zvířata přizpůsobovat životu na pevnině,“ uvedl ve studii profesor Šu-chaj Siao.

V okolí naleziště se vědcům nepodařilo najít žádné další zkamenělé pozůstatky či jiné stopy, které by o malém živočichovi napovídaly více. Ze stop však usoudili, že byl tvor osově souměrný. Zdá se také, že stopy vedou k zahrabané skrýši, takže tvor se mohl pravidelně zahrabávat a hledat tak i potravu (čtěte: Vědci objevili nejstaršího savce, dávného příbuzného lidí a velryb).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

ČR má čtvrté nejzdravější veřejné finance v EU a suverénně nejlepší v rámci Visegrádu

Vysazujeme bylinkový záhon: Jaké léčivky by v něm neměly...

Zůstala vám vařená vejce? Připravte si pštrosí vejce nebo...

Zbavte svou kočku škrábání nábytku přírodní cestou a...

Velikonočním pondělím vrcholí svátky jara. Proč se...

Proměňte obyčejnou sklenici v kouzelnou zahrádku

Čarujte s plechovkami. Vytvořte nový příborník nebo stojan...

Zavřít reklamu