Vědci z použitého oleje vyrobili unikátní plastový materiál. Zachrání nás před ekologickou hrozbou?

Věda a technika 03. června 2018 | 10:02 — Lukáš Bauer
Vědečtí pracovníci ze Slovenska objevili zcela nový druh biologicky degradovatelných plastů, které lze údajně rozložit i na běžném kompostu. Pokud se materiál, k jehož výrobě se navíc používá starý fritovací olej, v praxi osvědčí, může jednou zachránit naši planetu od vážných ekologických hrozeb.
Experimentální plastový materiál se v přírodě zcela rozloží / Internet

Tým výzkumníků ze Slovenské technické univerzity vynalezl nový biologicky rozložitelný plast, který se údajně v běžné zemině zcela rozloží. K výrobě tohoto plastového materiálu slovenští experti využívají použitý fritovací olej. Vědci již zažádali o registraci patentu na výrobu těchto bioplastů.

„Náš nový bioplast se nerozkládá jen v podmínkách průmyslového kompostu, tedy při teplotě 50 a více stupňů, ale i v podmínkách domácího kompostu při teplotě 20 až 30 stupňů. Testujeme také rozklad v běžné půdě a v mořské vodě, kde, zdá se, rovněž dokáže degradovat,“ uvedl profesor Fakulty chemické a potravinářské technologie Slovenské technické univerzity Pavel Alexy.

Univerzitní tým na projektu spolupracuje také s několika společnostmi, převážně v oblasti praktického využití. Jako možné oblasti pro využití nového materiálu vědci vidí výrobu příborů, plastových nádob, obalových fólií nebo mulčovacích fólií, které se používají v zemědělství. Stejně tak by se bioplast mohl využívat ve zdravotnictví pro dočasné implantáty během řešení problematických zlomenin.

Slovenská technická univerzita se dlouhodobě snaží najít dostupná a cenově přijatelná řešení náhrady běžných plastů. Svou snahu zdůvodnila zejména v souvislosti s ochranou životní prostředí a omezení znečištění oceánu.

Univerzita spolu se Slovenskou akademií věd již dříve vyvinula bioplast, který lze vyrobit z jiných surovin než nejnovější typ biologicky rozložitelných plastů. Vývojem bioplastů se po celém světě zabývá mnoho institucí, většina materiálů ale zdaleka nemá deklarované vlastnosti (čtěte: Vědci zjistili, že bioplasty nemají zdaleka takové vlastnosti, jaké jejich výrobci deklarují).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Masová turistika začíná být problém. Někde vás v nastávající sezóně čekají omezení

Zimní sezóna se pomalu chýlí ke konci a kouzelné Tyrolsko...

Kam cestovat v roce 2020? Úžasné destinace, ze kterých si...

Nizozemský Giethoorn připomíná barevnou, kvetoucí vesničku...

Jeruzalém: Magnet pro věřící a klenot naší civilizace

Utajené krásy za velkou louží. Co byste ve Spojených...

Borneo, to je okouzlující příroda a poslední rezervace...

Zavřít reklamu