Archeologové v Pompejích objevili záhadnou kostru bezhlavého muže

Věda a technika 30. května 2018 | 11:08 — Lukáš Bauer
V Pompejích, které se před mnoha staletími staly místem rozsáhlé přírodní katastrofy v podobě výbuchu sopky, vědci objevili zvláštní nález. Ostatky jsou v této oblasti poměrně běžné, ale tato kostra bezhlavého muže je pro vědce zatím stále záhadou.
Pompeje jsou místem historické katastrofy epických rozměrů / Internet

Během vykopávek v antickém městě Pompeje, které bylo v roce 79 před naším letopočtem doslova pohřbeno pod vrstvou lávy ze sopky Vesuv, archeologové objevili kostru muže, který je jednou z obětí.

Zvláštností tohoto nálezu je fakt, že ostatky asi 35letého muže nejsou kompletní – chybí mu totiž hlava. Z odhadované populace 20 tisíc lidí zemřelo při erupci Vesuvu v Pompejích zhruba dva tisíce z nich, mnoho lidí totiž místo kvůli sílícím erupcím opustilo.

Archeologové na základě ohledání pracují s verzí, že dospělý muž mohl mít zřejmě nemocnou nohu a nestihl utéct před pyroklastickými proudy, které mohutnou erupci provázely. Během následných událostí ho mohl zavalit kamenný kvádr, který mu amputoval hlavu.

„Našli jsme ho na místě, kde se ulice rozšiřuje a kde asi byla fontána. Tento muž tak před smrtí musel být svědkem toho, jak se městem prohnala vlna, která obsahovala trosky, kusy železa, kmeny stromů a kusy dlažby,“ uvedl ředitel archeologického areálu v Pompejích Massimo Osann.

Archeologové našli jeho kostru v poloze na zádech, horní část hrudníku byla stále pod kamenným kvádrem. Oficiální závěry o osudu 165 centimetrů vysokého muže ale zatím vědci nevyřkli. Ostatky budou nejdříve podrobeny detailnějším laboratorním průzkumem. Archeologové také zatím nenašli ani části lebky, která je jedním z klíčových důkazů pro potvrzení teorie.

Zbytky Pompejí, které se pod sopečným popelem zachovaly, patří k nejnavštěvovanějším italským turistickým atrakcím. Lokalita přitáhne každoročně více než 2,5 milionu návštěvníků.

V roce 1915 byla v jedné z egyptských hrobek objevena mumie bez hlavy. Tuto záhadu nakonec vyřešili experti z forenzního oddělení FBI (čtěte: Forenzní vědci FBI vyřešili záhadu kolem egyptské mumie s uříznutou hlavou).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Poznejte nejkrásnější město USA: San Francisco vás uchvátí svou atmosférou i jedinečnou architekturu

Cestujete sólo? Pak pro vás máme pár skvělých tipů, jak...

Do Velké Británie po brexitu: Jak moc se cestování ztíží a...

Itálie není jen pizza, těstoviny a zmrzlina. Jaké další...

Za zdravím, turistikou a nejlepším vzduchem ve střední...

Úskalí cestovního pojištění: Jak zvládne rizikové sporty,...

Kdy vyrazit na dovolenou, aby byla co nejlevnější a cesta tam...

Zavřít reklamu