Vědci jsou možná na stopě tomu, co je na druhém konci černé díry a kam mizí všechna hmota

Věda a technika 28. května 2018 | 10:31 — Lukáš Bauer
Výzkum černých děr je obtížný zejména proto, že v jejich nitru přestávají platit nám známé fyzikální zákony. Obrovské množství hmoty a energie se v nich shlukne do nekonečně malého prostoru - takzvané gravitační singularity - místa, kde se časoprostor donekonečna ohýbá a veškerá hmota je zničena. Teorie vědců z Valencie však naznačuje, že hmota z druhé strany černé díry vychází.
Černá díra pohltí vše, co se dostane na takzvaný horizont události / Internet

Tým expertů z Valencie tvrdí, že singularita je jakási nedokonalost v geometrické struktuře časoprostoru a černé díry označují za teoretické laboratoře pro testování gravitačních hypotéz. Tito vědci také černé díry analyzovali z pohledu nejen teorie relativity ale také dalších teorií, díky kterým přišli na zajímavou věc.

Autoři studie se domnívají, že střed černé díry má tvar velmi malé kuličky, jejíž povrch je vlastně další dírou uvnitř samotné černé díry a umožňuje tak času a prostoru dále běžet. Studie je založena na nejjednodušším známém typu černé díry - elektricky nabité černé díry bez rotace.

Při vstupu do černé díry hvězda sice nedokáže přežít, ale hmota samotná v singularitě nezaniká - červí díra ji z druhé strany vystřelí na jiné místo v našem vesmíru. Tato teorie tedy říká, že všechen materiál, který do díry vstoupí, zůstává zachován.

Dalším důležitým poznatkem je potřeba vzácných zdrojů energie pro pohon červích děr. V Einsteinově teorii gravitace vznikají tyto díry jen díky přítomnosti hmoty s neobvyklými vlastnostmi, které se dosud nikde nepodařilo najít. V nové vědecké teorii však červí díra vzniká z běžné hmoty a energie, jakou je například elektrické pole.

Díky této nové teorii tak možná vědci dokážou najít nový pohled na tato vesmírná monstra, o jejichž životním cyklu toho zatím víme velice málo. Nedávno vědci objevili vzdálenou černou díru, která se svou charakteristikou nepodobá žádné jiné (čtěte: Vědci objevili vesmírné monstrum. Jedná se o nejrychleji rostoucí objekt ve vesmíru).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Nahlédněte do tajemného podzemního města. Nacisté zde měli velké plány

Nejkrásnější místa Černé Hory, kde zažijte fascinující...

Ráj pro cyklisty i milovníky vodních sportů. Pobřeží...

Skiareál Špindlerův Mlýn nabízí po celé léto jízdu...

Objevte nejkrásnější pláže Istrie. Dokonalé ráje ukryté...

Poznejte nejcennější území Krušných hor

Poznejte unikátní evropské území ležící na území...

Zavřít reklamu