Na dně moře byl objeven jeden z nejcennějších vraků na světě. Ukrývá poklad s hodnotou až 17 miliard dolarů

Věda a technika 27. května 2018 | 10:32 — Lukáš Bauer
Po lodi španělské lodi San José, která byla potopena u břehů Kolumbie pátrali lovci pokladů celá desetiletí, avšak bez úspěchu. Jeden z nejcennějších vraků v histori, který převážel velké množství zlata, stříbra a drahokamů objevil až v roce 2015 tým námořních vědců, který nyní zveřejnili detaily ohledně legendárního nálezu.
Další 3 fotografie v galerii
Zbytky vrak španělské lodi, která byla potopena během námořní bitvy / Internet

Detaily z objevu jednoho z nejhodnotnějších vraků lodí ohalili vědci z oceánografické institutu Woods Hole (WHOI) v Massachusetts. Historické španělské plavidlo San José se potopilo i s pokladem, jehož hodnota je dnes odhadována na 17 miliard dolarů. Zbytky plavidla, které šlo ke dnu během námořní bitvy odhalila autonomní ponorka REMUS 6000 poblíž kolumbijského poloostrova Barú.

Španělská loď, která se v roce 1708 potopila po námořní bitvě s britskou skvadronou, nebyla pouze obchodní lodí vezoucí obrovský poklad. Na palubě galeony bylo totiž instalováno nejméně 60 děl a velké množství střelného prachu, který po zásahu explodoval a zabil téměř všechny muže z mnohaset členné posádky.

O několik století později, v roce 1980 konsorcium s názvem „Sea Search Armada“ (SSA) uvedlo, že u pobřeží objevilo vrak lodi, tenkrát ale Kolumbijské úřady odmítly poskytnout SSA povolení k vyzvednutí plavidla a po desetiletí zpochybňuje práva společnosti na vytěžení pokladu, protože spadá do kolumbijských vod.

Svou část si nárokuje také Španělsko, protože se San José plavila pod španělskou vlajkou. Přestože k potopení došlo před staletími, může španělská vláda požadovat nárok na nalezené bohatství.

Kolumbijská vláda dosud přesné umístění vraku držela v tajnosti, aniž by poskytla informaci o tom, zda je to stejné místo, které před mnoha lety uvedla společnost SAA.

Plavidlo bylo nyní objeveno v hloubce 600 metrů, kde ho díky sonaru RAMUS zachytil. Fotografie pořízené pouhých 9 metrů nad vrakem zachytily palubní děla s delfíny vyrytými bronzu, stejně jako mnoho rozeseté keramiky v okolí a mnoho dalších historických artefaktů.

Zatím není známo, kdy by mělo dojít k vyzvednutí nálezu, ani zda byly nalezeny některé části pokladu, který se měl na lodi nacházet, dá se ale předpokládat, že může být uložen hluboko v sedimentu (čtěte: Původ záhadného vraku lodi z okolí Sumatry prozradil archeologům nápis na kusu keramiky).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

S těmito bezdrátovými sluchátky můžete potlačit hluk ve třech různých úrovních

Vynálezce barevné fotografie zůstal celý život chudý:...

Chytré aplikace, jež dokáží výrazně prodloužit život...

Český vynález, o kterém dnes už jen málokdo ví, způsobil...

Jako první na světě změřili čeští vědci kvantové...

Naši Sluneční soustavu obklopuje záhadná vodíková stěna:...

Tajné Hitlerovy trumfy: Neviditelné letadlo, paprsky smrti a...