Původ záhadného vraku lodi z okolí Sumatry prozradil archeologům nápis na kusu keramiky

Věda a technika 20. května 2018 | 10:27 — Lukáš Bauer
Během 80. let minulého století byl v Jávském moři objeven vrak atypické lodi, jehož stáří bylo odhadováno na osm set let. Teprve nyní ale vědci zjistili, odkud záhadný vrak pocházel. Vše prozradil nápis „vyrobeno v Číně“ na zbytcích keramiky, kterou loď převážela.
Další 3 fotografie v galerii
Osm set let starý vrak pochází ze starobylé Číny / Internet

V 80. letech minulého století se rybářům západně od indonéského ostrova Sumatra podařil naprosto ojedinělý úlovek. Na dně jávského moře totiž našli vrak lodi s cenným nákladem keramiky, sloních klů, pryskyřice a spousty dalších artefaktů.

Loď vytáhli až v roce 1996 a část nákladu získalo Fieldové muzeum v Chicagu, druhou část Indonésie. Podle tehdejšího datování jednoho vzorku pryskyřice si archeologové mysleli, že loď vyplula a potopila se v druhé polovině 13. století.

Nyní vědci původ tohoto vraku konečně po dekádách rozluštili díky nápisu „vyrobeno v Číně,“ který výzkumníci objevili na některých částech keramických nádob.

V rámci bližšího průzkumu zbytků keramiky a dalších artefaktů bylo také zjištěno, že vrak se potopil zřejmě až o sto let dříve, než se experti dříve domnívali. Toto zjištění konečně objev z minulého století umístilo do časového období čínské historie a ukazuje význam a rozsah tehdejšího námořního obchodu.

Vědci díky tomuto objevu budou moci lépe nahlédnout do starověké Číny, stejně jako porozumět technikám, které byly v tomto období využívány pro výrobu předmětů ze slonoviny a keramiky.

Záhadných vraků na dně moře leží mnoho a jedním z nich jsou také zbytky lodi, která byla objevena již počátkem minulého století poblíž ostrova Antikythera. Tento vrak dokonce ukrývá dosud neobjevené poklady. Vědci se totiž domnívají, že se na dně moře pod vrakem nachází velké množství vzácných soch (čtěte: Vrak lodi z římského období nalezený u Antikythery, možná ukrývá další velký poklad).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Poznejte nejkrásnější město USA: San Francisco vás uchvátí svou atmosférou i jedinečnou architekturu

Cestujete sólo? Pak pro vás máme pár skvělých tipů, jak...

Do Velké Británie po brexitu: Jak moc se cestování ztíží a...

Itálie není jen pizza, těstoviny a zmrzlina. Jaké další...

Za zdravím, turistikou a nejlepším vzduchem ve střední...

Úskalí cestovního pojištění: Jak zvládne rizikové sporty,...

Kdy vyrazit na dovolenou, aby byla co nejlevnější a cesta tam...

Zavřít reklamu