Daleko ve vesmíru byla objevena zvláštní dvojice hvězd. Rotují kolem sebe závratnou rychlostí

Věda a technika 13. května 2018 | 11:05 — Lukáš Bauer
Astronomové objevili zvláštní dvojici hvězd pojmenovanou IGR J17062-6143. Tato dvojice vytvořila dosavadní rekord v rychlosti, kterou jedna hvězda obíhá druhou, velice hustou neutronovou hvězdu. Hvězdám dokončení své oběžné dráhy trvá pouhých několik desítek minut.
Hvězdy kolem sebe rotují dosud nevídanou rychlostí / Shutterstock

Nově objevená dvojice hvězd je zajímavá tím, že kolem sebe obíhají obrovskou rychlostí. Jedné z hvězd trvá orbit kolem neutronové hvězdy pouhých 37 minut. To je největší orbitální rychlost, kterou vědci u podobných binárních hvězdných systémů doposud pozorovali.

Samotné hvězdy byly objeveny již v roce 2006, ale trvalo dalších deset let, než vědci dostali technologie, pomocí kterých byli schopni určit bližší vlastnosti systému, který se nachází ve vzdálenosti asi 24 tisíc světelných let od Země. V tomto případě bylo použito zařízení NICER (Neutron Star Interior Composition Explorer) americké NASA.

Neutronové hvězdy, takzvané pulsary, jsou horké, září velice jasně, mají velkou hustotu, ale jsou poměrně malé, a proto je obtížné je na takovou vzdálenost sledovat. Často se také velice rychle otáčí kolem své osy. Například pulsar J17062 se otáčí 163 krát za sekundu, což je téměř 9 800 otáček za minutu.

Systém NICER byl schopen kromě extrémně krátké orbitální doby obou hvězd také toho, že jsou odděleny vzdáleností pouhých 300 000 kilometrů, což je méně než vzdálenost Měsíce od Země.

Hvězda, která pulsar obíhá, je trpasličí bílá hvězda, která má pouze asi 1,5 procenta hmotnosti Slunce. Pro srovnání, hustý pulsar má přibližně 1,4násobek hmotnosti Slunce, ale je mnohem menší. Díky této hustotě pomalu svou dceřinou hvězdu vysává.

Nedávno vědci zjistili další vesmírnou anomálii, když objevili dosud nejtmavší planetu. Tento naprosto černý svět pohltí až 99% světla, které na něj z jeho mateřské hvězdy dopadá (čtěte: Astronomové objevili vzácnou černou planetu. Pohltí téměř všechno světlo).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

S tímhle českým vynálezem dokážete nakreslit čáru dlouhou 56 kilometrů

K Merkuru již v sobotu odletí první meziplanetární družice...

Čeští vědci objevili, jak hormony umožňují rostlinám...

Smartphony se systémem Android v ohrožení: Nový vir vypadá...

Hitler stavěl dálnici přes Čechy a Moravu, projekt A88 měl...

Cenově dostupný smartphone s obřím displejem s vysokým...

Diesely budou muset vyklidit pole, začíná éra hybridů