Plešatí muži budou možná brzy minulostí. Američtí vědci údajně mají lék, jehož výroba byla překvapivě jednoduchá

Věda a technika 12. května 2018 | 08:37 — Lukáš Bauer
Američtí experti během výzkumu léku na osteoporózu zcela náhodou přišli na vlastnosti tohoto přípravku, které by mohly jednou vyřešit mužský problém v podobě nadměrného vypadávání vlasů. Výzkum vedlejších účinků léku, které mají velmi pozitivní vliv na růst vlasů, je však zatím na samém počátku a k jeho využití je stále cesta daleká.
Nový lék by mohl muže jednou provždy zbavit plešatění / Internet

Američtí vědci během výzkumu léku s názvem cyklosporin A, který je celosvětově využíván k léčbě několika chorob imunitního systému, přišli na to, že vedlejší účinky přípravku přinášejí výraznou podporu růstu vlasů. Látka totiž potlačuje protein SFRP1, který zjednodušeně brání růstu vlasů a některých dalších tkání.

Z těchto poznatků vědci vyvinuli lék s pracovním názvem Way-316606, který byl vyvinutý, aby potlačoval stejný protein během léčby osteoporózy. Podle Dr. Nathana Hankshawa, který výzkum vede, má tato léčba obrovský potenciál a mohla být využita v přípravku, který lze označit za skutečně funkční.

V současné době už existují dvě substance a jedna metoda, které se dají využít k tomu, aby plešatost účinně léčily. Jedním z přípravků je Finasterid, který v omezené míře zabírá pouze u mužů. Tento přípravek zpomaluje vypadávání vlasů, po jeho vysazení se ale původní stav rychle vrací. Druhým přípravkem je Minoxidil, který je spíše podpůrným prostředkem zpomalujícím nezvratný proces plešatění. Nejúčinnějším, avšak již operativním řešením je transplantace vlasů, která je však velice drahá a stále má určitá rizika.

Nový výzkum zatím proběhl pouze laboratorně a jeho výsledky vykázaly obrovský úspěch. Vědci ale zatím mohli látku vyzkoušet pouze na malém vzorku asi 40 pacientů. Podle Hankshawa bude k ověření potřeba klinických testů, o nichž nyní lékaři uvažují. Pokud se tento přípravek jednou skutečně objeví v lékárnách, může to znamenat doslova revoluci a zlepšení kvality života mnoha lidí, zejména mužů.

Výzkum na poli medicíny je pro budoucnost lidstva naprosto klíčový. Skvělých zpráv o objevu účinků některých látek je poměrně dost, bohužel k funkčnímu léku se jich dostane minimum, některé by přitom mohly zachránit miliony životů (čtěte: Mezinárodní experti vynalezli hmotu, která zahojí otevřenou ránu během několika vteřin).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Likvidační politika ministryně Maláčové

Zahradničení v únoru. Lze založit trávník, provést ořez...

Domácí chov chameleonů není složitý. Zvířata se ale...

Sedací vaky ocení lidé s bolavými zády i malé děti. Hodí...

Při výběru jídelního stolu nezáleží jen na velikosti a...

Bezpečnostních dveří existuje mnoho typů. Ne každé ale...

Vypěstujte si ředkvičky v kartonu od vajec. Získáte bohatou...

Zavřít reklamu