Zemřel nejstarší pavouk na planetě. Zabil ho jiný predátor

Věda a technika 03. května 2018 | 10:24 — Lukáš Bauer
Minulý týden uhynul nejstarší pavouk na planetě, který žil v Austrálii. Pavouk Gaius villosus se dožil rekordního věku 43 let. Místní experti tvrdí, že pavouk mohl žít dále, protože uhynul na vosí bodnutí.
Australský druh pavouka Gaius villosus se dožil věku 43 let / Internet

Nejstarší žijící pavouk na na Zemi minulý týden zemřel nejspíše po vosím bodnutí. Samička velkého pavouka Gaius villosus se dožila 43 let. Vědci tvrdí, že by se určitě dožila padesátky, nebýt této nešťastné události.

Pavouk z podřádu sklípkanů tak překonal předchozí rekord, který držela 28letá mexická tarantule. Samička byla označena jako „číslo 16“ a výzkumníkům během svého dlouhého života poskytla řadu důležitých poznatků. Tento druh pavouka totiž patří v Austrálii mezi nejvíce rozšířené.

Výzkum populace pavouků v oblasti Central Wheatbelt v západní Austrálii začal v roce 1974, kdy bioložka Barbara York Main, které je nyní 88 let, číslo 16 objevila krátce po jeho narození.

„Díky jejímu dlouhému životu a Barbařině letitému úsilí jsme urazili velký kus cesty ve výzkumu chování a dynamiky populace pavouků,“ uvedla autorka prohlášení Leanda Masonová.

Vědce její smrt zaskočila, a je to pro ně velice smutná událost. Bohužel příroda je nemilosrdná a nebezpečí může číhat na každé rohu. Nedávno byl v přírodě objeven zajímavý druh mravence, jehož příbuzní jsou známi již řadu let. Jedná se o tvora, který explozí svého těla dokáže přemoci mnohem většího predátora (čtěte: Vědci objevili nový druh zvláštního typu mravence. Predátora zabije explozí svého těla, sám přitom zemře).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

S tímhle českým vynálezem dokážete nakreslit čáru dlouhou 56 kilometrů

K Merkuru již v sobotu odletí první meziplanetární družice...

Čeští vědci objevili, jak hormony umožňují rostlinám...

Smartphony se systémem Android v ohrožení: Nový vir vypadá...

Hitler stavěl dálnici přes Čechy a Moravu, projekt A88 měl...

Cenově dostupný smartphone s obřím displejem s vysokým...

Diesely budou muset vyklidit pole, začíná éra hybridů