Zemřel nejstarší pavouk na planetě. Zabil ho jiný predátor

Věda a technika 03. května 2018 | 10:24 — Lukáš Bauer
Minulý týden uhynul nejstarší pavouk na planetě, který žil v Austrálii. Pavouk Gaius villosus se dožil rekordního věku 43 let. Místní experti tvrdí, že pavouk mohl žít dále, protože uhynul na vosí bodnutí.
Australský druh pavouka Gaius villosus se dožil věku 43 let / Internet

Nejstarší žijící pavouk na na Zemi minulý týden zemřel nejspíše po vosím bodnutí. Samička velkého pavouka Gaius villosus se dožila 43 let. Vědci tvrdí, že by se určitě dožila padesátky, nebýt této nešťastné události.

Pavouk z podřádu sklípkanů tak překonal předchozí rekord, který držela 28letá mexická tarantule. Samička byla označena jako „číslo 16“ a výzkumníkům během svého dlouhého života poskytla řadu důležitých poznatků. Tento druh pavouka totiž patří v Austrálii mezi nejvíce rozšířené.

Výzkum populace pavouků v oblasti Central Wheatbelt v západní Austrálii začal v roce 1974, kdy bioložka Barbara York Main, které je nyní 88 let, číslo 16 objevila krátce po jeho narození.

„Díky jejímu dlouhému životu a Barbařině letitému úsilí jsme urazili velký kus cesty ve výzkumu chování a dynamiky populace pavouků,“ uvedla autorka prohlášení Leanda Masonová.

Vědce její smrt zaskočila, a je to pro ně velice smutná událost. Bohužel příroda je nemilosrdná a nebezpečí může číhat na každé rohu. Nedávno byl v přírodě objeven zajímavý druh mravence, jehož příbuzní jsou známi již řadu let. Jedná se o tvora, který explozí svého těla dokáže přemoci mnohem většího predátora (čtěte: Vědci objevili nový druh zvláštního typu mravence. Predátora zabije explozí svého těla, sám přitom zemře).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Odborníci bijí na poplach. Chystá se další dárek pro Agrofert

Už naši předkové považovali černý bez za všelék....

Osvědčené pěstitelské tipy, jak přesazovat a správně...

Praktické a levné řešení, jak se můžeme připravit na...

Pokud si nevíte rady, čím zpevnit svah, máme pro vás...

Vosy už začínají hnízdit. Zbavte se jich dřív, než se u...

Uruguayský cimarron je neohrožený hlídač, který v...

Zavřít reklamu