NASA nečekaně zastavila vývoj robotického roveru pro misi na Měsíc

Věda a technika 02. května 2018 | 11:46 — Lukáš Bauer
Pouhý měsíc poté, co americký prezident Donald Trump podepsal novou směrnici, která NASA zavazovala k návratu pilotovaných i robotických misí na Měsíc, úřad zrušil plánovanou misi lunárního vozítka, která měla být zahájena v roce 2022.
Robotický rover The Resource Prospector měl být pilířem novodobého vesmírného průzkumu / NASA

Důležitá mise na Měsíc americké NASA s názvem The Resource Prospector byla podle oznámení, které úřad vydal, zrušena. V rámci této mise mělo robotické lunární vozítko hledat na jednom z měsíčních pólů sloučeniny a prvky, jako je vodík, kyslík a voda.

Tato mise měla být odrazovým můstkem k dlouhodobým vzdáleným úkolům posádek za hranicemi Země. Podle světových expertů je mise dokonce životně důležitá jak pro lidský výzkum, tak pro lepší poznání Měsíce.

Prototyp měsíčního robota The Resource Prospector byl v roce 2015 testován v terénu a během roku 2016 prošel vakuovými a tepelnými zkouškami. NASA nedávno také oznámila, že projekt přesunula do programu, který se v rámci robotických misí zabývá spíše výzkumem než aktivním průzkumem.

Oznámení NASA vyvolalo v řadách nadšenců i expertů značné znepokojení. Všem tak nezbývá, než doufat, že NASA ještě celou záležitost přehodnotí a vrátí se k původnímu plánu spuštění mise v roce 2022.

Měsíc je v poslední době opět středem zájmu vesmírných agentur a společností. Německá společnost chce dokonce ve spolupráci s mobilním operátorem T-mobile vystavět na Měsíci první vesmírnou 4G síť (čtěte: Na Měsíci bude příští rok vybudována mobilní 4G síť. Bude nezbytná pro nastávající soukromou misi).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

S tímhle českým vynálezem dokážete nakreslit čáru dlouhou 56 kilometrů

K Merkuru již v sobotu odletí první meziplanetární družice...

Čeští vědci objevili, jak hormony umožňují rostlinám...

Smartphony se systémem Android v ohrožení: Nový vir vypadá...

Hitler stavěl dálnici přes Čechy a Moravu, projekt A88 měl...

Cenově dostupný smartphone s obřím displejem s vysokým...

Diesely budou muset vyklidit pole, začíná éra hybridů