Vědci identifikovali množství minerálů, které na Zemi neexistovaly před vznikem průmyslu

Věda a technika 27. dubna 2018 | 10:01 — Robert Bureš
Vědecká studie z loňského roku upozorňuje na výrazný vzestup množství minerálů na naší planetě vznikajících v souvislosti s lidskou činností. Vědci identifikovali více než dvě stovky nových minerálů, u kterých předpokládají, že by bez lidské aktivity nevznikly.
Nové minerály vznikají například na stěnách důlních tunelů / Shutterstock

Vědecký tým pod vedením Roberta Hazena z výzkumného institutu Carnegie ve studii uvedl, že v historii Země není známo žádné podobné skokové zvýšení rozmanitosti minerálů obsažených v zemské kůře. Vědci také tvrdí, že odhalené minerály představují pouze špičku ledovce.

Hazen a jeho tým analyzovali 5208 minerálů, které oficiálně uznala Mezinárodní mineralogická asociace, a zjistili, že nejméně 208 z nich by neexistovalo, kdyby nebylo průmyslové lidské činnosti.

Mezi těmito minerály výzkumníci objevili například chalkonatronit, což je vzácný měděný minerál, který krystalizuje na starověkých egyptských artefaktech, nebo andersonit s fluorescenčním světlem, který se tvoří na stěnách důlních šachet a tunelů. Další minerály vědci objevili na vraku lodi SS Cheerful, jenž se potopila v roce 1885 poblíž Cornwallu. Tyto minerály se na tomto jediném místě vytvořily pouze díky reakci slané vody s velkým množstvím cínových prutů, které loď převážela.

Většina z 208 minerálů vznikla díky těžbě, šest jich bylo nalezeno na stěnách hutních zařízení, tři v geotermálním potrubí a čtyři na pravěkých svatyních objevených v rakouských horách. Vědci tvrdí, že neobjevených minerálů, které nepřímo stvořil člověk, se na Zemi nachází obrovské množství.

Jako typické příčiny vzniku uvádějí skládky, výrobu mikročipů. V počítačích je značné množství vzácných materiálů, které svou oxidací vytváří nové a nové minerály. Vědci přitom vůbec nezohledňují minerály, které byly úmyslně syntetizovány lidmi, jelikož pravá definice minerálu podle Mezinárodní mineralogické asociace spočívá v tom, že musí vzniknout přirozenou cestou.

Ze studie vyplývá, že rozmanitost minerálů na Zemi se začala nezvykle zrychlovat přibližně od roku 1700. Vědci nové zjištění přirovnávají k zahájení nového geologického období. Odborníci tuto studii považují za jasný důkaz o krátkodobém vlivu lidské činnosti na planetu, který výjimečně není škodlivý.

Vědci také předpokládají, že diverzifikace minerálů nadále poroste se stále většími nároky dnešní doby a stále se zvyšující výrobou a těžbou (čtěte: Celosvětový hon za vzácnými kovy! S rostoucí výrobou elektrických aut, poroste i jejich cena).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Nádhernou vánoční atmosféru si užijete doslova za humny. Na zámku Pillnitz se otevřela Vánoční zahrada

Přírodní skvost Nízkého Jeseníku: Rešovské vodopády jsou...

Nejlepší lázeňská města v Evropě, kde můžete během zimy...

Budoucnost turistiky: Jak budeme cestovat v roce 2028? Trendy...

Nejkrásnější národní parky USA. Poznejte přírodou,...

Zimní Šumava: Užijete si sjezdovky, běžecké tratě a...

Už přemýšlíte, kam vyrazíte v létě? Na Maltě si užijete...

Zavřít reklamu