Večerní oblohu rozzáří meteoritický roj Lyridy. Je pozůstatkem komety

Věda a technika 22. dubna 2018 | 08:26 — Lukáš Bauer
Každoroční událost v podobě průletu roje meteoritů Lyridu dnes vrcholí. Roj můžeme pozorovat už od pondělí a jeho maximum pak připadá na neděli. Letos navíc podívanou neovlivní Měsíc, který teprve začal dorůstat a velmi brzy zapadá.
Roj meteoritů lze na obloze pozorovat již od pondělí / Internet

Aktivita meteoritického roje Lyridy začala už 16. dubna a končí 25. dubna. Událost dosáhne svého maxima dnes večer. Za hodinu bude možné pozorovat průměrně okolo dvaceti meteorů. První polovinu noci bude pozorování rušit Měsíc ve své první fázi.

Lyridy dostaly své jméno po souhvězdí Lyra, ve kterém se nachází jejich radiant - tedy pomyslný bod, ze kterého jakoby meteory vylétávají. Abyste je viděli, nemusíte na obloze hledat souhvězdí.

Meteory bývají rychlé, takže i když je radiant na východě, je velká šance vidět je i když se díváme směrem na jih, sever nebo nad sebe. Pro lepší pozorování je vhodné být mimo město, kde není světelný smog.

Roj Lyridy pozorují lidé už nejméně 2 600 let, je proto považován za nejstarší známý roj. Každých 60 let dochází ke zvýšené aktivitě. V roce 1982 a 1992 dosáhl úkaz frekvence téměř 90 meteorů za hodinu. Meteory jsou prachovým pozůstatkem z komety C / 1861 G1 Thatcher, jejíž doba oběhu kolem Slunce je 415 let.

Meteority dopadající na Zemi s sebou přináší často velice cenné informace. Menší vesmírná tělesa shoří v atmosféře, z těch větších často dopadnou na povrch planety úlomky. Jeden z větších meteoritů prolétl kolem Země minulý týden a astronomové o něm neměli tušení (čtěte: Kolem Země přelétl velký asteroid. Astronomové o něm do poslední chvíle nevěděli).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Co letos Čechům vadilo na dovolené nejvíce?

Jak vyhubit octomilky? Vyzkoušejte osvědčené triky

Bytový architekt a jeho výhody: Nechte se inspirovat

Povinné čipování psů – přehledně vše, co potřebujete...

Skvělé využití vody z rýže. Odteď už ji nikdy nebudete...

Květiny jako dekorace: Sušená aranžmá vám vydrží roky

Když blechy útočí! Co jste o nich nevěděli a jak se jim...

Zavřít reklamu