V pražské motolské nemocnici budou operovat roboti. Otevřeli nové centrum robotické chirurgie

Věda a technika 20. dubna 2018 | 10:44 — Lukáš Bauer
Pražská Fakultní nemocnice Motol zahájila provoz nového centra robotické chirurgie. Roboti u nás v České republice provádí operace již od roku 2005 na celkem devíti místech. Nově se k unikátním typům operací připojila i FN Motol.
Robot narozdíl od lidského operatéra nikdy nedělá chyby / Internet

V Česku jsou pro robotické operace využívány přístroje Da Vinci, který bude využívat také FN Motol. Využívají se pro operace srdce a cév, gynekologické a urologické zákroky. Pojišťovny sice robotické zákroky u některých diagnóz hradily i dosud, záleželo to ale na konkrétních dohodách, které měly s jednotlivými zdravotnickými zařízeními.

Mezi hlavní výhody robotické chirurgie patří podle expertů mimo jiné minimální ztráty krve a přesnost zákroku. Také následná léčba bývá kratší. Robotický operatér navíc dosud neudělal jedinou chybu.

Lékař navíc u náročného, často mnohahodinového zákroku sedí a vše řídí z takzvané operační konzole. Jen v Ústřední vojenské nemocnici, která je vybavena stejným přístrojem, podobných operací udělali přes dva a půl tisíce.

„Aniž by měnil polohu nástrojů v dutině břišní, může operovat od dolní části dutiny břišní až po horní. Výhodou robotického systému je i to, že operatér a pacient nemusí být na stejném místě,“ popsal lékař Miroslav Ryska a doplnil ho kolega Jan Rejholec. „Operovalo se ze Štrasburku do New Yorku a teoreticky se dá operovat nekonečně daleko, kam doneseme signál,“ řekl.

Statisticky nejčastější operací prováděnou robotem je v České republice prostatektomie, tedy odstranění prostaty. U odstranění dělohy jde o padesátku zákroků. A asi čtyřicetkrát za rok jde podle dat největší zdravotní pojišťovny o operace karcinomu konečníku.

Právě u léčby onkologických diagnóz je nezbytná spolupráce hned několika oborů, ty fungují v rámci jednoho týmu. Jeho složení ale zatím v České republice není, na rozdíl od jiných zemí, nijak pevně dáno.

Robotičtí pomocníci působí kromě zdravotnictví také v mnoha dalších oblastech, jako je průmyslová výroba nebo vesmírné mise. Nedávno například astronauté opravili poškozené robotické rameno vesmírné stanice ISS (čtěte: Astronauti ve volném vesmíru opravili robotické rameno Mezinárodní vesmírné stanice).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Nádhernou vánoční atmosféru si užijete doslova za humny. Na zámku Pillnitz se otevřela Vánoční zahrada

Přírodní skvost Nízkého Jeseníku: Rešovské vodopády jsou...

Nejlepší lázeňská města v Evropě, kde můžete během zimy...

Budoucnost turistiky: Jak budeme cestovat v roce 2028? Trendy...

Nejkrásnější národní parky USA. Poznejte přírodou,...

Zimní Šumava: Užijete si sjezdovky, běžecké tratě a...

Už přemýšlíte, kam vyrazíte v létě? Na Maltě si užijete...

Zavřít reklamu