Kolem Země přelétl velký asteroid. Astronomové o něm do poslední chvíle nevěděli

Věda a technika 19. dubna 2018 | 08:15 — Lukáš Bauer
V blízkosti Země proletěl v neděli ráno obrovskou rychlostí velký asteroid, o kterém astronomové neměli tušení. O blížícím se vesmírném tělesu se dozvěděli pouhý den před průletem.
Asteroid proletěl kolem Země obrovskou rychlostí / Internet

Podle údajů astronomů z americké NASA mohl mít objekt velikost okolo sta metrů. Asteroidu s označením 2018 GE3 si experti všimli teprve v sobotu dopoledne, kolem Země prolétl o necelý den později.

Nejblíže byl asteroid v neděli ráno v 08.41 hodin středoevropského letního času, když ve vzdálenosti 192 317 kilometrů prolétl kolem Země. Těleso mělo během průletu rychlost zhruba 106 tisíc kilometrů za hodinu.

Experti předpokládají, že pokud by se asteroid dostal do atmosféry, větší část by shořela. Na Zemi by tak dopadly pouze malé kusy, které by nepředstavovaly větší riziko. Případné škody by závisely na složení tělesa, rychlosti, úhlu vstupu a místě dopadu.

Velikost tělesa 2018 GE3 je podle odhadů třikrát až šestkrát větší než velikost meteoritu, který v únoru v roce 2013 vybuchl nad ruským Čeljabinskem. Způsobil zranění mnoha lidí a poměrně značné škody na majetku.

Tlaková vlna vyrazila okna budov ve značné vzdálenosti od epicentra dopadu a více než tisíc lidí muselo vyhledat lékařskou pomoc. Předběžné výpočty ukázaly, že přiblížení asteroidu 2018 GE3 během uplynulého víkendu bylo největší od roku 1932.

Skutečnou globální katastrofu mohou naštěstí způsobit pouze mnohem větší tělesa. Vědci v minulém roce vypracovali na základě počítačové simulace zajímavou studii zabývající se analýzou sledu jednotlivých událostí, které nastávají po dopadu velkého asteroidu (čtěte: Co vše by způsobil dopad velkého asteroidu? Sled událostí, které pro lidstvo představují velké nebezpečí).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Chytré aplikace, jež dokáží výrazně prodloužit život baterie vašeho smartphonu

Český vynález, o kterém dnes už jen málokdo ví, způsobil...

Jako první na světě změřili čeští vědci kvantové...

Naši Sluneční soustavu obklopuje záhadná vodíková stěna:...

Tajné Hitlerovy trumfy: Neviditelné letadlo, paprsky smrti a...

Již 11 let nahání Microsoft autora počítačového viru...

Ukradený český vynález: Prvenství bratranců Veverkových...