Vesmírné zařízení zachytilo zárodky planet v dosud nevídaném detailu

Věda a technika 14. dubna 2018 | 08:07 — Lukáš Bauer
Vědci zveřejnili sérii fotografií ze zařízení Very Large Telescope (VLT), na nichž jsou zachyceny počátky planet. Na dosud nejdetailnějších fotografiích můžeme vidět protoplanetární disky, uvnitř kterých se rodí nové planety. Liší se od sebe v mnoha aspektech, jako je velikost, tvar i složení.
Dalších 5 fotografií v galerii
Protoplanetární disk je kolébkou nových planet / Internet

Nové fotografie ze zařízení VLT ukazují dosud nejdetailnější snímky protoplanetárních disků, které obsahují zárodky budoucích planet. Liší se velikostí, tvarem i strukturou. Disky obsahují spoustu materiálu, který se za pomoci gravitace shlukuje do středu směrem k těžkému jádru.

Protoplanetární disky na fotografiích se nacházejí u hvězd typu T Tauri. Jsou velmi mladé, jejich stáří je totiž ve většině případů méně než deset milionů let a mají také velice rozdílnou jasnost. Kolem našeho Slunce podobné útvary kroužily přibližně před 4,5 miliardami let.

Z podobného uskupení nakonec vznikla i naše Země, stejně jako další planety v naší soustavě. Záběry ukazují, jak v tomto období mohla naše Sluneční soustava vypadat. Samotné disky tvoří plyn, vesmírný prach a malá kamenná nebo ledová tělesa velká několik kilometrů, která jsou základním prvkem budoucí planety. Jednotlivé disky se nacházejí přibližně 230 až 550 světelných let od Země. Z pohledu celé galaxie jsou velmi blízko.

Very Large Telescope vybudovala Evropská jižní observatoř (ESO) v poušti Atacama v Chile. Primárním úkolem nástroje je objevovat a studovat velké exoplanety okolo nejbližších hvězd. Nástroj navíc dokáže zkoumat i oblasti kolem hvězd, kde by mohly vznikat planety.

Teleskopům vděčíme za drtivou většinu vesmírných objevů. Jedním z naprosto unikátních objevů, ke kterému kromě výkonného teleskopu vědci potřebovali také pořádnou dávku štěstí, je odhalení nejstarší hvězdy ve vesmíru (čtěte: Vědci objevili devět miliard světelných let od Země vesmírný unikát).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Nejdelší úplné zatmění Měsíce v tomto století se blíží: Kdy přesně se dívat na oblohu?

Vědci objevili, proč marihuana vyvolává silný pocit hladu

Několik praktických tipů, jak rychle přejít z iPhone na...

Hrozí erupce? Velká puklina se objevila jen 100 km od...

Hlídat si váš srdeční tep můžete pravidelně a snadno s...

Diamanty asi nebudou tak vzácné: Miliardy tun jich leží 150...

Proč je většina jachet bílá, přitom nákladní nebo...