Forenzní vědci FBI vyřešili záhadu kolem egyptské mumie s uříznutou hlavou

Věda a technika 10. dubna 2018 | 09:01 — Lukáš Bauer
Uříznutá hlava v mumifikovaném stavu byla objevena v Egyptské hrobce již v roce 1915. Odborníci se od té doby nemohli shodnout, zda je hlava ženského nebo mužského původu. Tajemství dávné mumie nyní odhalili forenzní specialisté americké FBI.
Další 1 fotografie v galerii
Hrobka, kde byla mumie objevena, byla vykradena zloději / Internet

Týmu amerických forenzních vědců se podařilo získat vzorek DNA z 4 000 let staré mumie, který podrobili výzkumu. Závěrem jejich práce je rozluštění sto let staré záhady. Nikdo totiž do této chvíle nemohl určit, komu hlava patřila.

Egyptská mumie nebyla zachovalá jako mnoho jiných, byla to spíše obvázaná hlava, kterou archeologové objevili položenou na vrcholu rakve uvnitř hrobky, kterou dávno předtím vykradli zloději artefaktů.

Hrobka patřila egyptskému guvernérovi jménem Djehutynakht. V době, kdy moderní vědci hrob našli, byl zcela kompletně vykradený. Lupiči ho dokonce také zapálili, aby zamaskovali své stopy. Vše, co zůstalo, bylo rozbité torzo mumie a její hlava umístěná na vrcholu Djehutynakhtovy rakve. Více než sto let se vědci nemohli shodnout na tom, zda tyto mumifikované pozůstatky patřily samotnému Djehutynakhtovi, nebo jeho manželce.

Hlava byla navíc během mumifikace upravena. Bylo z ní odebráno několik kostí z tváří a čelistí, což byla starověká praktika, která měla zemřelým umožnit lépe jíst a pít během posmrtného života. Tyto kosti byly přitom klíčové pro určení, zda se jednalo o muže či ženu.

V roce 2009 vědci extrahovali z hlavy 105 miligramů zubního prachu. Po vystavení prachu kapalné směsi určené ke kopírování a zesílení existující DNA zjistili, že pochází z biologického muže. Hlava tedy nejspíš patřila Djehutynaktovi a nikoliv jeho manželce, jak vědci léta spekulovali.

V obou případech, kdy vědci mumii testovali, byla DNA silně poškozena, přesto si však forenzní experti s nelehkým úkolem poradili. Nedávno bylo rozluštěno další tajemství podivné mumie, která vypadá jako mimozemšťan (čtětě: Záhada podivné mumie z pouště Atacama rozluštěna. Vědci přišli s novými poznatky).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Charismatický zpěvák David Kraus prozradil, co je pro něj opravdu důležité

Už naši předkové považovali černý bez za všelék....

Osvědčené pěstitelské tipy, jak přesazovat a správně...

Praktické a levné řešení, jak se můžeme připravit na...

Pokud si nevíte rady, čím zpevnit svah, máme pro vás...

Vosy už začínají hnízdit. Zbavte se jich dřív, než se u...

Uruguayský cimarron je neohrožený hlídač, který v...

Zavřít reklamu