V Americe se šíří zákeřné bakterie odolné vůči antibiotikům. Představují vážný problém

Věda a technika 08. dubna 2018 | 08:55 — Lukáš Bauer
Bakterie, na které nezabírají antibiotika, jsou celosvětově velkým problémem, zdaleka nejvíce však v USA. Podle nové studie jsou tyto bakterie doslova po celém území Spojených států amerických. Tyto kolonie bakterií jsou naprosto odolné vůči antibiotickým lékům a rychle se šíří.
V USA se rychle šíří bakterie odolné na antibiotika / Shutterstock

Odolnost některých kmenů bakterií proti antibiotickým přípravkům je velký problém. Nová studie upozorňuje na nový rozměr tohoto problému, který vědci doposud neviděli. Výzkumníci identifikovali v USA 221 případů bakterií s geny odolnými proti antibiotikům, jenž byly obsaženy v každém desátém zkoumaném vzorku.

Tyto organismy se buď antibiotiky už nedají zničit, nebo mají geny, pomocí kterých šíří rezistenci mezi jiné druhy infekcí. Takové organizmy pak mohou způsobovat infekce, které je těžké nebo dokonce úplně nemožné léčit. Studii vytvořili experti ze specializované laboratoře, která se věnuje odolnosti bakterií vůči antibiotikům, v rámci amerických Centers for Disease Control and Prevention (CDC).

V současné době neexistuje způsob, jak tomuto rychle rostoucímu problému zabránit. Bakterie jsou schopné vytvářet si protilátky průběžně a velmi rychle reagovat na nové přípravky. Podle odborníků je jedinou cestou všemožně se snažit zamezit šíření infekcí mezi lidmi.

Jakmile se začne bakterie šířit, je těžké ji už zastavit, ale pokud se nové kmeny podaří najít a podchytit včas, dá se šíření zabránit. Podle odborníků je důležité, aby se světoví experti pokusili využít naší strategie, aby identifikovali a zastavili odolné bakterie včas.

V USA v současné době umírá na infekce způsobené bakteriemi odolnými vůči antibiotikům ročně přes 23 000 osob. Vědci z CDC odhadují, že kdyby se nemocnice řídily jejími doporučeními, podařilo by se snížit počet případů až o 20 procent za rok.

Existuje ale také řada bakterií, které mohou být v mnoha ohledech prospěšné. Vědci například šlechtí bakterie, které jsou schopny přeměňovat materiály, jako jsou plasty na ekologicky rozložitelné prvky. Některé z nich by dokonce mohly sloužit pro výrobu zlata (čtěte: Tyto bakterie se živí toxickými sloučeninami a přeměňují je na zlato).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Nejdelší úplné zatmění Měsíce v tomto století se blíží: Kdy přesně se dívat na oblohu?

Vědci objevili, proč marihuana vyvolává silný pocit hladu

Několik praktických tipů, jak rychle přejít z iPhone na...

Hrozí erupce? Velká puklina se objevila jen 100 km od...

Hlídat si váš srdeční tep můžete pravidelně a snadno s...

Diamanty asi nebudou tak vzácné: Miliardy tun jich leží 150...

Proč je většina jachet bílá, přitom nákladní nebo...