V Ostravě byl objeven unikátní virus. Žádný podobný na naší planetě neexistuje

Věda a technika 06. dubna 2018 | 12:10 — Lukáš Bauer
Během výzkumu biodiverzity v okolí Ostravy byl vědci objeven dosud neznámý druh viru. Nově popsaný organizmus vědci pojmenovali OstraVirus. Na celém světě neexistuje žádný virus, který by se mu podobal.
Ostravský virus byl nalezen zcela náhodou / Shutterstock

Čeští biologové svůj nejnovější objev prezentují svým kolegům po celém světě a zveřejnili studii v předním vědeckém časopise Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America

Nový virus je podle odborníků natolik odlišný od ostatních známých druhů virů, že k potvrzení jeho virové povahy museli použít sadu speciálních výpočetních metod. Vědci však stále nedokáží přesně určit, zda se jedná pouze o nový druh, čeleď nebo celou říši.

Vzhledem k tomu, že virus doposud nikdo neviděl, je velmi pravděpodobné, že se v přírodě vyskytuje pouze na jednom místě. Virus navíc žije pouze v parazitech, kteří žijí v broucích, takzvaných plošticích.

Původní záměr vědců nepočítal s objevem nového viru. Šlo o mnohem širší výzkum biodiverzity, kterým chtěli nahlédnout dále za hranice současného poznání, podívat se, co ještě se tam venku skrývá. Na projektu vědci pracovali čtyři roky a objevení OstraViru je proto velikým překvapením.

Biologové z laboratoře se mimo jiné zabývají také léčbou parazitární choroby leishmanióza, která patří k jedné z nejzávažnějších smrtelných nemocí vyvolaných parazitem, jenž se vyskytuje zejména v afrických zemích.

V posledních letech vědci také bojují se stále větší rezistencí virů proti antibiotikům, která je celosvětovým problémem. Nedávno přišli odborníci s možným řešením tohoto znepokojivého trendu (čtěte: Sto let starý objev může pomoci v boji proti nebezpečným bakteriím, které jsou odolné proti antibiotikům).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Věděli jste, že Ivana Trumpová si zahrála v jednom z nejslavnějších seriálů pro děti?

Bezpečnostních dveří existuje mnoho typů. Ne každé ale...

Vypěstujte si ředkvičky v kartonu od vajec. Získáte bohatou...

Zimní péče o rododendrony a azalky je důležitá. Jinak vám...

Jarní hnojení má zcela jiná pravidla než podzimní. Pozor,...

Nehažte plechovky do koše. Vytvořte z nich praktické a hezké...

I zaneřáděnou kuchyň lze uklidit rychle a efektivně

Zavřít reklamu