Astronomové měli neuvěřitelné štěstí. Objevili devět miliard světelných let od Země vesmírný unikát

Věda a technika 04. dubna 2018 | 08:04 — Lukáš Bauer
Astronomové pořídili jedinečný záběr, na kterém je zachycena nejvzdálenější hvězda Icarus. K objevu tohoto velice jasného modrého obra dopomohla vědcům skvělá technika a také velká náhoda. K pořízení snímku se totiž naskytly ojedinělé podmínky.
Další 2 fotografie v galerii
Vědci poprvé zachytili na snímku nejvzdálenější hvězdu ve vesmíru / Shutterstock

Vesmírný Hubbleův teleskop pořídil naprosto unikátní fotografii nejvzdálenější hvězdy od naší planety. K pořízení unikátního snímku dopomohly astronomům naprosto ojedinělé podmínky.

Mezi hvězdou Icarus a Zemí se nacházela spousta galaxií, které světlo z hvězdy zvýraznily jako lupa. Ve správnou chvíli se navíc objevilo další těleso, které již jednou ohnuté světlo zvýraznilo ještě více a vytvořilo takzvanou gravitační čočku, díky které se podařilo hvězdu zachytit.

Stejný teleskop zaznamenal některé velmi vzdálené galaxie již v minulosti. Například v dubnu 2016 zachytil nejodlehlejší galaxii Gn-Z11, která je vzdálena 13,4 miliardy světelných let. Galaxie jsou ale mnohem větší než hvězdy a také jsou mnohem jasnější.

Obvyklé bývá, že hvězda vzdálená více jak 100 milionů světelných let již není pozorovatelná. Icarus je proto skutečným unikátem. „Je to poprvé, kdy vidíme zvětšenou, individuální hvězdu,“ uvedl hlavní autor studie Patrick Kelly.

Přímo mezi Hubblem a Icarusem je galaxie MACS J1149 + 2223, asi 5 miliard světelných let daleko. Tento klastr je velice masivní a jeho hmota vytváří v prostoru kolem něj silné gravitační pole.

Když světlo prochází tímto gravitačním polem, ohýbá se, což vytváří zvětšovací efekt nazývaný gravitační čočka. Díky této anomálii mohou astronomové vidět objekty, které by jinak nebylo možné pozorovat.

Ani díky tomuto zvětšení by však Icarus dalekohled neviděl, pokud by do cesty nevstoupilo další velké těleso, které celý efekt výrazně umocnilo. Díky tomu se efekt čočky zvětšil až tisíckrát a Hubbleův teleskop mohl Icarus zachytit.

Modrého veleobra přirovnávají jeho objevitelé k oknu do minulosti. Hvězda je totiž nyní ze Země pozorovatelná ve stavu, kdy byl vesmír asi o dvě třetiny mladší. Stáří kosmu se odhaduje na 13,8 miliardy let.

Některé, i když o něco méně významné vesmírné objevy se podařily i českým astronomům. Nedávno například obletěla svět fotografie českého astronoma, který zachytil červený Tesla Roadster na jeho vesmírné pouti (čtěte: Českému astronomovi se podařilo vyfotit Starmana na nekonečné pouti vesmírem).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Chantal Poullain v kuchyni: Pro koho a co vaří česko-francouzská herečka nejraději?

Ztrácíte nervy s řemeslníky? Poradíme, jak nenaletět...

Nábytek, který se vejde i do toho nejmenšího bytu. Víte, o...

S peroxidem vodíku dokážete úplné divy. Víte, s čím...

Jakou podlahu zvolit, pokud s vámi sdílejí byt domácí...

Krb v obýváku má své kouzlo, musíte však počítat i s...

Nejčastější poruchy myček na nádobí. Které zvládnete...

Zavřít reklamu