Čínský vesmírný palác se zřítil do oceánu. Většina stanice shořela v atmosféře

Věda a technika 03. dubna 2018 | 10:41 — Lukáš Bauer
Potencionální hrozba v podobě nekontrolované čínské vesmírné stanice Tchien-kung 1 je u konce. Více než osmitunová stanice se o víkendu zřítila do Pacifiku. Experti uvádí, že většina trosek nepřežila průchod atmosférou.
Čínská vesmírná stanice byla vypuštěna na oběžnou dráhu v roce 2011 / Internet

Číňané již dříve uvedli, že kosmické zařízení by mělo vstoupit do atmosféry mezi 2:11 a 3:33 SELČ nad jižním Atlantikem poblíž Sao Paula. Čínské úřady také ubezpečovaly veřejnost, že trosky dopadnou do oceánu a na pevnině tedy nehrozí žádné nebezpečí.

Téměř celá 8,5tunová stanice, která na oběžné dráze pracovala od roku 2011, byla podle čínského vesmírného úřadu zničena při vstupu do atmosféry. Rozdíl oproti předpokladům byl pouze v čase, stanice totiž sestoupila z oběžné dráhy o něco dříve.

Stanice Tchien-kung 1 je mezi padesáti největšími objekty, které se nekontrolovatelně zřítily k zemi. Čína původně chystala její kontrolovaný návrat, ale v březnu 2016 náhle oznámila, že stanice přestala reagovat na pokyny řízení a bylo spojení kompletně ztraceno. Toto tvrzení se nedávno snažil vyvrátit čínský inženýr (čtěte: Čína tvrdí, že má vesmírnou stanici Tiangong-1 pod kontrolu a může ovlivnit místo jejího dopadu).

Podle odborníků zhruba 90 procent Tchien-kungu 1 shořelo v atmosféře a na povrch se dostaly jen malé částečky. Zbytek, tedy těch deset procent, které zasáhly Zemi, vážilo asi 700 až 800 kilogramů. Jeho části spadly do moře zhruba sto kilometrů severozápadně od ostrova Tahiti ve Francouzské Polynésii.

Původně měla být stanice vyřazena z provozu v roce 2013, ale mise byla opakovaně prodlužována. Díky ní mohli Číňané provádět experimenty, které jsou součástí ambiciózního čínského vesmírného programu. Jeho cílem je umístit na oběžnou dráhu kosmickou stanici se stálou posádkou do roku 2023.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Nejdelší úplné zatmění Měsíce v tomto století se blíží: Kdy přesně se dívat na oblohu?

Vědci objevili, proč marihuana vyvolává silný pocit hladu

Několik praktických tipů, jak rychle přejít z iPhone na...

Hrozí erupce? Velká puklina se objevila jen 100 km od...

Hlídat si váš srdeční tep můžete pravidelně a snadno s...

Diamanty asi nebudou tak vzácné: Miliardy tun jich leží 150...

Proč je většina jachet bílá, přitom nákladní nebo...