V nedostupných částech amazonského pralesa žilo ukryto před dobyvateli až jeden milion lidí

Věda a technika 02. dubna 2018 | 10:54 — Lukáš Bauer
Vědci na základě nového výzkumu předpokládají, že v neprozkoumaných částech povodí Amazonky před příchodem Kryštofa Kolumba žil až jeden milion původních obyvatel. Podle odborníků se jedná o oblast o délce asi 1200 kilometrů.
Rozsáhlá oblast povodí Amazonky byla domovem milionu lidí / Internet

Nejnovější hypotéza pramení ze studie archeologů univerzity ve Velké Británii. Odborníci v rámci výzkumu využili satelitní snímky horní Tapajóské pánve v Brazílii a objevili 81 nových archeologických nalezišť, zahrnujících důkazy o půdním inženýrství v krajině jižní Amazonie.

Nové důkazy o přítomnosti zemědělských oblastí, jenž mají často podobu geoglyfů, byly objeveny v jiných částech Amazonie již před časem. Jsou důležité zejména proto, že dokazují existenci lidské činnosti, která byla dlouho zakrytá hustým listím deštného pralesa. O oblasti se přitom vědci dříve domnívali, že do Kolumbova příchodu byla neobydlená.

Vědecké bádání přineslo také důkazy o existenci početných opevněných vesnic z období kolem roku 1200. Během průzkumů, které archeologové prováděli na 24 místech, byla objevena keramika, leštěné kamenné sekery, orná tmavá zemina a také půdní skládky.

Nový rozsáhlý průzkum tak přinesl překvapivé výsledky, protože se vědci dříve domnívali, že tyto oblasti byly do příchodů kolonizátorů neobydlené. Vždycky předpokládali, že populace byly soustředěny kolem záplavových území bohatých na zdroje.

Odhady výzkumníků, založené na rozložení a velikosti dosud odhalených zemědělských oblastí, naznačují, že populace žijící v těchto částech Amazonie mohla zahrnovat mezi 500 000 až jedním milionem lidí.

Pokud jsou vědecké odhady správné, znamenalo by to, že celková populace předkolumbovské Amazonie byla oproti původním předpokladům mnohem větší. Některé kmeny tak možná stále čekají hluboko v džungli na své objevení.

Nedávno také vědci přišli se zajímavým zjištěním, když analýzou DNA prokázali, že americký kontinent byl osídlen jinak, než se domnívali. (čtěte: Analýza pradávné DNA odhalila zcela neznámý kmen původních obyvatel amerického kontinentu). 

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Itálie není jen pizza, těstoviny a zmrzlina. Jaké další lahůdky byste tam rozhodně měli ochutnat?

Za zdravím, turistikou a nejlepším vzduchem ve střední...

Úskalí cestovního pojištění: Jak zvládne rizikové sporty,...

Kdy vyrazit na dovolenou, aby byla co nejlevnější a cesta tam...

Pokuty na silnicích v zahraničí: Povinná výbava není všude...

Chystáte se do zahraničí? Pozor na zdánlivé maličkosti,...

Bez strachu do Izraele: Poznejte Tel Aviv a vykoupete se v klidu...

Zavřít reklamu