Smrtící jed Novičok vyvinutý v Sovětském svazu je nejstrašnější chemickou zbraní na světě

Věda a technika 15. března 2018 | 08:04 — Lukáš Bauer
Podle pondělního vyjádření britské premiérky Theresy Mayové byl bývalý ruský agent Sergej Skripal otráven látkou, jejíž stopy vedou do Ruska. Extrémně smrtelným jedem je látka Novičok, která byla vyvinuta v bývalém Sovětském svazu.
Novičokem byl zabit bývalý ruský agent v Británii / Internet

Látka Novičok byla vyvinuta v Sovětském svazu a právem bývá označována za nejsmrtelnější chemickou zbraň světa. Podle britské premiérky Theresy Mayové byl touto látkou otráven v Salisbury také bývalý ruský agent Sergej Skripal. Tvrzení britská premiérka opírá o stopy této látky, která byla nalezena na místě, kde Skripal s jeho dcerou zkolabovali.

Experti, kteří tuto látku v Sovětském svazu vyvinuli, uvádí, že tento nervově paralytický jed je až osmkrát silnější než obávána látka VX, kterou byl na malajsijském letišti otráven bratr severokorejského vůdce Kim Čong-nam.

Podle britských vyšetřovatelů, kteří stopy jedu na místě činu objevili, je jasné, že stopy vedou do Ruska. Moskva však toto tvrzení velmi ostře odmítá. Podle Mayové je za vražedný akt zodpovědné Rusko ať už přímo, nebo proto, že látku dalo do rukou někoho jiného. Mluvčí ruského ministerstva označila vyjádření Mayové za cirkusové představení.

Látku Novičok (Nováček) vyvinuli pracovníci sovětského Státního vědecko-výzkumného ústavu organické chemie a technologie (GNIIOChT) v druhé polovině 80. let minulého století. Za vývoj jedu byli oceněni Leninovou cenou, jedním z nejvyšších sovětských státních vyznamenání.

Vývoj této chemické sloučeniny byl součástí tajného projektu jako takzvaná binární chemická zbraň. K akci se jed aktivuje bezprostředně před použitím spojením dvou jinak neškodných látek. Vývoj podobných chemických zbraní zakazují mezinárodní smlouvy, získání důkazů o jejich výrobě je v praxi velice obtížné.

Jediné evidované zneužití Novičoku bylo zaznamenáno v roce 1995, kdy byli otráveni bankéř Ivan Kivilidi a jeho sekretářka, když vrah substancí potřel sluchátko jejich telefonů. Při vyšetřování bylo zjištěno, že látku pachatel získal od pracovníka filiálky GNIIOChT ze Saratovské oblasti. Vrah se tehdy rovněž přiotrávil a podstoupil tajnou léčbu v Moskvě.

Podle bývalých ruských agentů je použití nervových paralytických jedů považováno za špinavou metodu zabíjení, která se používá zejména v případě, že je potřeba smrt demonstrovat. Při použití totiž vzniká značné riziko, že smrt postihne také osoby v okolí. Za podobně zákeřnou metodu je také považováno použití takzvané akustické zbraně (čtětě: Neviditelná hrozba! Co jsou to akustické zbraně).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Babiš u nového primátora Prahy narazil

Ztrácíte nervy s řemeslníky? Poradíme, jak nenaletět...

Nábytek, který se vejde i do toho nejmenšího bytu. Víte, o...

S peroxidem vodíku dokážete úplné divy. Víte, s čím...

Jakou podlahu zvolit, pokud s vámi sdílejí byt domácí...

Krb v obýváku má své kouzlo, musíte však počítat i s...

Nejčastější poruchy myček na nádobí. Které zvládnete...

Zavřít reklamu