Lovci vraků našli legendu z druhé světové války. Odpočívá na dně moře v hloubce několika kilometrů

Věda a technika 07. března 2018 | 08:02 — Lukáš Bauer
Expedice lovců vraků pod vedením jednoho ze zakladatelů softwarového gigantu Microsoft o víkendu objevila legendární letadlovou loď USS Lexington. Plavidlo, které během druhé světové války sehrálo klíčovou roli v odrážení útoků Japonců, bylo potopeno japonskými letadly v Korálovém moři.
Další 4 fotografie v galerii
USS Lexington byla klíčovou lodí v bojích o Austrálii / Paul Allen

Spolu s ním na dně moře leží také několik letounů. Pátrání expedičního týmu miliardáře a spoluzakladatele Microsoftu Paula Allena přineslo naprosto unikátní objev. Výprava lokalizovala legendární letadlovou loď USS Lexington, která byla v květnu 1942 potopena asi 800 kilometrů od australských břehů. Spolu se svou mateřskou lodí leží v hlubinách Korálového moře také jedenáct z původních 35 letounů.

Allenův tým objevil vrak amerického válečného plavidla v hloubce okolo tří kilometrů. Vizuální identifikaci pracovníci expedice provedli za pomoci hlubokomořské průzkumné miniponorky, která také pořídila řadu unikátních fotografií. „Chtěli bychom tímto nálezem vzdát poctu statečným mužům, kteří působili na palubě USS Lexington. Jako Američané bychom měli být na oběť těchto lidí naší vlasti velice hrdí,“ prohlásil Allen.

USS Lexington byla jednou z prvních letadlových lodí, které se účastnily přímých bojů v druhé světové válce. Letadlová loď spolu s ostatními plavidly bránila oblast nové Guineje, k jejímž břehům se blížilo japonské loďstvo. Plavidlo se potopilo spolu s 35 letouny a 213 členy posádky po zásahu japonských bombardérů. Dalších téměř 2 000 mužů se podařilo zachránit.

Válečné plavidlo bylo vybaveno osmi děly ráže 203 milimetrů a čtveřicí dvouhlavňových dělostřeleckých věží, později dostalo také zbraně protiletadlové obrany. Na jeho palubě byla kapacita až pro devadesát letounů, které byly umístěny ve speciálním hangáru pod 206 metrů dlouhou přistávací dráhou.

Bitva v Korálovém moři se odehrála počátkem května 1942. Důvodem byla snaha japonského námořnictva obsadit přístav Port Moresby na Nové Guineji a ostrov Tulagi na Šalamounových ostrovech. Američané při střetu utrpěli obrovské škody, podařilo se jim ale strategicky důležité základny uhájit.

Podle vyjádření amerického námořnictva bude vrak ponechán v hlubinách moře, protože se jedná o válečný hrob. „Jako syn jednoho z členů posádky, který útok na USS Lexington přežil, blahopřeji Paulu Allenovi a jeho expedici ke skvělému objevu Lady Lex,“ uvedl k události admirál Harry B. Harris, který velí námořnictvu v Pacifiku.

V poslední době se jedná o druhý unikátní nález vojenského plavidla poblíž australských břehů. Před koncem minulého roku objevil australský pátrací tým záhadně zmizelou ponorku z druhé světové války. (čtěte: Dron objevil vrak sto let ztracené ponorky z první světové války).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Jedinečná místa, která byste rozhodně neměli vynechat při návštěvě Maďarska

Tyrolské parky: Tip pro aktivní cestovatele, kteří milují...

Navštivte dokonalý svět uprostřed Atlantiku. Pro Evropana...

Dovolená s nádechem nostalgie. Úchvatné pobřeží a...

Skvělý tip na aktivní dovolenou. Turistický ráj máme...

Skvělý tip na víkend s dětmi. Projděte se jedinečným...

Šilinkův důl nabízí nenáročnou ferratovou cestu pro...

Zavřít reklamu