Dělníci vykopali tisíce let starou sochu největšího vládce starověkého Egypta

Věda a technika 03. března 2018 | 08:02 — Lukáš Bauer
Během výkopových prací ve městě Asuán na jihovýchodě Egypta objevili místní pracovníci část sochy Ramsesse II. Faraón, někdy přezdívaný také Ramsesse Veliký, byl jedním z nejvýznamějších vládců starověkého Egypta.
Další 1 fotografie v galerii
Část sochy starověkého vládce objevili dělníci během výkopu drenáže / Internet

Dělníci, kteří pracovali na odvodnění okolí egyptského chrámu Kóm Ombo, odkryli část unikátní starověké sochy. Přivolaní archeologové, kteří cenný nález vyzvedli, poté zjistili, že se jedná o hlavu jednoho z největších staroegyptských vládců faraóna Ramsesse II.
 
Starověký panovník byl třetím vládcem 19. dynastie v období 1279 – 1213 před naším letopočtem. Ramsesse II. vedl mnoho vojenských výprav s cílem rozšířit území Egypta a díky jeho velice dobyvačné politice se území říše rozprostíralo od Sýrie po Núbii.

Prosperitu říše za jeho vlády dokazuje řada monumentálních staveb jako například stavba obrovského sloupového sálu ve vésetském chrámu nebo chrám ve Vésetu, který dostal název Ramesseum.

Chrám Kóm Ombo, ve kterém byla vzácná část sochy objevena, se nachází na východním břehu Nilu v jihovýchodním Egyptě. Stavba leží přibližně 3,5 kilometru jihozápadně od města Kóm Ombo. Vznik této starobylé památky se datuje do Ptolemaiovského období, menší části pak byly dostavěny za vlády Římanů.

Chrám byl zasvěcený bohům Harverovi se sokolí hlavou a krokodýlímu bohovi Sobekovi. Díky tomu je starověký chrám často nazýván „dvojitým chrámem“. Starověká památka je dnes výrazně zdevastována erozí a záplavami, které na ni po tisíciletí působily.

Egypt neustále zveřejňuje nové vykopávky s cílem přilákat turisty, kteří na zemi zanevřeli po sérii konfliktů, které v zemi nastaly po roce 2011. Příliv turistů se sice daří obnovovat, ale stále se počet návštěv pohybuje zhruba na polovině oproti roku 2010.

Podobnou část, která ale pocházela z mnohem větší sochy Ramsesse II., objevili egyptští archeologové také v minulém roce. Unikátní nález byl objeven během prací přímo v Káhiře (čtěte: Archeologický nález nevyčíslitelné hodnoty objevili dělníci na staveništi v Egyptě).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Nádhernou vánoční atmosféru si užijete doslova za humny. Na zámku Pillnitz se otevřela Vánoční zahrada

Přírodní skvost Nízkého Jeseníku: Rešovské vodopády jsou...

Nejlepší lázeňská města v Evropě, kde můžete během zimy...

Budoucnost turistiky: Jak budeme cestovat v roce 2028? Trendy...

Nejkrásnější národní parky USA. Poznejte přírodou,...

Zimní Šumava: Užijete si sjezdovky, běžecké tratě a...

Už přemýšlíte, kam vyrazíte v létě? Na Maltě si užijete...

Zavřít reklamu