Podzemní banka v Norsku se otevírá jen dvakrát za rok. Zachrání lidstvo v případě apokalypsy

Věda a technika 01. března 2018 | 08:20 — Lukáš Bauer
Obří apokalyptický kryt v Norsku ukrývá genetický materiál rostlin z celého světa. V případě potřeby může být díky tomuto projektu obnovena každá rostlina, která je v tomto trezoru uložena. Ke svému desátému výročí nyní podzemní banka obdržela dalších více než 70 tisíc semen. Otevírá totiž pouze dvakrát za rok.
Další 1 fotografie v galerii
Podzemní banka v Norsku ukrývá semena plodin z celé planety / Internet

Na norském ostrově Spitsbergen stojí na úpatí kopce pozoruhodná stavba, z níž je vidět pouze futuristicky vyhlížející vchod, zbytek obřího komplexu se nachází pod zemí. Vnitřní prostory ukrývají semena plodin z celého světa, která v trezoru přežijí každou apokalypsu včetně nukleární války.

Uvnitř se nachází sofistikované technologie pomocí, kterých je v semenné bance udržována velmi nízká teplota až -18 stupňů Celsia. Semena rostlin by díky tomu v prostorech vydržela i pětadvacet let poté, co by se komplex ocitl bez elektrického proudu a přestala by fungovat všechna vnitřní zařízení. Semena některých rostlin by měla být dokonce schopná vyklíčit i po dvaceti tisících letech.

Primárním účelem stavby je zachovat biodiverzitu na Zemi v případě globální přírodní katastrofy nebo apokalypsy způsobené člověkem. Semenná banka ale pomáhá i dnes například v zemích jako Sýrie byly z banky obnoveny původní zemědělské plodiny, které byly v některých oblastech zničeny válkou.

Provoz podzemního komplexu, který se otevírá pouze dvakrát do roka byl zahájen v roce 2008. Nedávno oslavila své desáté výročí, ke kterému obdržela téměř 70 tisíc nových semen.

Banka má dnes ve svých trezorech více než 1 milion semen nejrůznějších druhů rostlin. Osivem banku zásobuje více než 70 institucí z celého světa, přičemž nashromáždit všechny druhy rostlin, které jsou v trezoru uskladněny, trvalo téměř sedmdesát let.

Projekt této semenné banky není na světě jediný, ale rozhodně je největší. Po nedávném incidentu, kdy natekla dovnitř voda z tajícího permafrostu, se Norská vláda rozhodla investovat 100 milionů Norských korun (asi 260 milionů korun) do posílení životaschopnosti zařízení.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Nový šestipalcový Samsung s delší výdrží baterie a duálním fotoaparátem s funkcí Live Focus

Jak se historicky lepšil chrup lidstva: Od čištění...

Podle tohoto slavného obrazu z roku 1915 zjistíte, jak mladě...

Nejúčinnější zbraně starověku: Jedovatý kouř a...

Hluboký vesmír na dlani: Galaxie vzdálená 65 milionů...

První chytrý dům byl postaven před 70 lety: Jak si tehdy...

Budoucnost cyklistiky: Technologie Loopwheels dokáže tlumit...