Hluboko v oceánu byl objeven neznámý druh žraloka s velkýma očima

Věda a technika 28. února 2018 | 09:13 — Lukáš Bauer
Vědci z Floridy objevili neznámý druh hlubokomořského predátora, který má oči podobné jako mají telata. Po desetiletích výzkumu totiž potvrdili nový druh žraloka, jehož existence je známa již řadu let. Vědci se však dříve domnívali, že se jedná o žraloka Nakamuraiho.
Další 1 fotografie v galerii
Žralok Hexanchus vitulus má podobné oči jako tele / Internet

Vědecký tým z Floridy potvrdil dřívější podezření, že populace známého žraloka Nakamuraiho, která žije v Atlantickém oceánu, je ve skutečnosti samostatným druhem, který dostal latinské jméno Hexanchus vitulus. Od svých bratranců, žijících v Indickém a Tichém oceánu, se totiž v mnohém liší.

Žraloci šedí mohou s délkou okolo pěti metrů vážit až půl tuny, o jejich životě se toho ví ale jen velmi málo, protože žijí v hloubkách okolo dvou kilometrů pod hladinou. Tento predátor z temnot používá specializované techniky pro lov u mořského dna.

Vědci již léta vědí o existenci dvou žraloků, kteří jsou si velmi podobní. Jedná se právě o žraloka šedého a žraloka Nakamuraiho, jenž se vyskytuje téměř ve všech světových oceánech. Nejnovější výzkum ale ukázal, že ve skutečnosti je populace žijící v Atlantiku zcela novým druhem této paryby.

Nový přírůstek byl pojmenován Hexanchus vitulus. Slovo vitulus v latině znamená „tele“, takže by se mu v budoucnu mohlo říkat „žralok telecí“ kvůli jeho velkým očím. Samotný objev tohoto tvora však neproběhl v hlubinách ocánu, ale v laboratoři, kde vědci analyzovali mitochondriální geny různých populací žraloků.

Výzkumy hlubinných druhů ryb a žraloků jsou velmi důležité, protože stále není mnoho informací, které bychom o těchto tvorech za desetiletí nasbírali. V minulém roce se vědcům podařilo popsat další neznámý druh svítícího žraloka, který stejně jako Hexanchus vitulus žije ve značných hloubkách (čtěte: Vědci objevili nový druh svítícího žraloka. Podivné stvoření žije v naprosté temnotě).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Nový šestipalcový Samsung s delší výdrží baterie a duálním fotoaparátem s funkcí Live Focus

Jak se historicky lepšil chrup lidstva: Od čištění...

Podle tohoto slavného obrazu z roku 1915 zjistíte, jak mladě...

Nejúčinnější zbraně starověku: Jedovatý kouř a...

Hluboký vesmír na dlani: Galaxie vzdálená 65 milionů...

První chytrý dům byl postaven před 70 lety: Jak si tehdy...

Budoucnost cyklistiky: Technologie Loopwheels dokáže tlumit...