Nejstaršími umělci na planetě byli neandrtálci. Vědci našli jeskynní kresby staré 64 tisíc let

Věda a technika 27. února 2018 | 09:52 — Lukáš Bauer
Nejstarší jeskynní kresby, které byly doposud objeveny, vytvořili již neandrtálci. Mezinárodní vědecký tým informoval o nálezu jeskynního umění neandrtálců, které vzniklo před 64 tisíci lety na území dnešního Španělska.
Další 4 fotografie v galerii
Nejstarší jeskynní umění bylo objeveno ve Španělsku / Internet

Mezinárodní tým vědců objevil ve španělských jeskyních pradávnou tvorbu neandrtálských lidí v podobě obrysu ruky a nejrůznějších geometrických tvarů. Jeskynní umění ze Španělska, což je souhrnné označení prehistorických maleb, které se zachovalo na stěnách a stropech jeskyní v různých částech světa, je na rozdíl od ostatních objevů zdaleka nejstarší. Stáří této pradávné lidské tvorby vědci odhadují na 64 tisíc let.

Nově objevené malby vznikly zhruba 20 000 let před příchodem člověka dnešního typu Homo sapiens sapiens do Evropy. Tým Dirka Hoffmanna z lipského Institutu Maxe Plancka pro evoluční antropologii z nejnovějšího objevu usuzuje, že Homo neanderthalensis nebyl zcela primitivní, jak se předpokládalo, a v mnohém se modernímu člověku podobal.

V jedné části jeskynního systému skupina vědců dokonce objevila provrtané mušle, ze kterých lidé tvořili pravděpodobně šperky a ozdoby, stejně jako zbytky pigmentů barev, jejichž stáří odhadují na 115 tisíc let. Určité známky myšlení podobné modernímu člověku už tedy měli i předci neandrtálců, kteří žili před 500 tisíci lety v Africe.

Jeskynní umění, včetně vyobrazení zvířat, geometrických kreseb a obrysů rukou, našli vědci v jeskyních La Pasiega v severošpanělském regionu Kantábrie, Maltravieso v Extremaduře a v andaluském Ardales nedaleko Málagy. Odborníkům se ale podařilo určit stáří pouze u geometrických linií a otisků rukou díky uhličitanovému povlaku na barevných pigmentech, ostatní kresby mohly vzniknout i později.

V uplynulých desetiletích se objevilo mnoho náznaků, že neandrtálci byli komplexními bytostmi. Nebyli ale srovnatelní s moderním člověkem. Vědci nedávno také odhalili kořeny původních obyvatel amerického kontinentu. Došli k překvapivému závěru (čtěte: Analýza pradávné DNA odhalila zcela neznámý kmen původních obyvatel amerického kontinentu).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Ewa Farna překvapila svou postavou po porodu. Takhle zpěvačka vypadá po šestinedělí

Chystáte se na letní opékačku buřtů? Myslete na tato...

Zužitkujte úrodu rybízu na maximum a využijte jeho léčivé...

Ptáci potřebují péči nejen v zimě, ale i v horkých...

Dětský pokojíček pro novorozence. Co všechno budeme...

Potřebujete vyčistit záchod nebo pračku? Použijte tablety do...

Nebrečte nad připáleným mlékem, zkuste tyto léty...

Zavřít reklamu