Sibiřský kráter Batagajka neustále roste. Odhaluje pozůstatky zvířat i celých lesů

Věda a technika 25. února 2018 | 10:03 — Lukáš Bauer
Není žádným tajemstvím, že na Sibiři, stejně jako v dalších oblastech, taje dříve zmrzlá půda. Krajina v těchto místech prochází značnou přeměnou, v zemi se tvoří obrovské díry a tundra díky zvětralé půdě doslova bublá pod nohama. V jedné části takové díry vědci objevili zbytky starých stromů.
Další 2 fotografie v galerii
V krajině na Sibiři vznikají obrovské krátery / Internet

Jeden z největších kráterů, jenž v dříve zamrzlé oblasti Sibiře vznikl, místní lidé nazývají „vchod do podsvětí“. Tato obrovská propadlina v krajině se zvětšuje rychleji než kterákoliv jiná a odhaluje pohřbené lesy, těla zvířat a také téměř 200 tisíc let klimatických záznamů.

Kráter Batagajka je něčím, co se odborně nazývá termokras. Tyto přírodní útvary vznikly v posledních letech na mnoha místech Sibiře. Vědci se ale domnívají, že kráter Batagajka je něčím výjimečný. Nejen že je s délkou více než kilometr a hloubkou téměř sto metrů největším v celém regionu, ale také se neustále zvětšuje.

Nedávný výzkum prokázal, že během posledních let se prodloužil v průměru o více než 10 metrů za rok, přičemž v některých teplých letech se propad zvětšil až o třicet metrů. Vědci se také domnívají, že jedna ze stěn se brzy prolomí a zřítí se do sousedního údolí.

K sibiřskému procesu vytváření kráterů také značně přispěla nadměrná těžba dřeva v šedesátých letech minulého století. Půda, která byla dříve chráněna stínem lesa, byla neustále zmrzlá, po vykácení začala tát a propadat se. Z půdy se také uvolňuje obrovské množství uhlíku a vědci se obávají, aby hlubším propadem kráteru nebylo uvolněno velké ložisko uhlíku, který je tisíce let uvězněn v zemi.

„Celosvětové zásoby uhlíku, který je uvězněn permafrostem, jsou stejné, jako jeho množství v atmosféře. Pokud velká část permafrostu roztaje, uhlík se uvolní do atmosféry, což ještě více oteplí naši planetu,“ uvedl ve studii Frank Günther z institutu Alfreda Wegenera v Německu.

Tyto krátery také vydávají zajímavé historické nálezy. Například ve studii zveřejněné v roce 2017 výzkumníci popisovali, jak kráter odhaluje geologické a klimatické údaje planety za dlouhé období až 200 tisíc let. V kráterech byl také objeven 4 400 let starý kůň a pozůstatky dávných lesů, které byly objeveny nedávno v Batagajce.

„Batagajka obsahuje pozoruhodně silnou vrstvu permafrostových ložisek, které zahrnují dvě vrstvy bohaté na dřevo, jenž naznačují, že klima v oblasti bylo dříve teplejší než dnes,“ uvedl dále Günther.

Vědci mohou cenné informace využít k tomu, aby lépe pochopili co přesně se stalo v oblasti Sibiře, když zde naposledy zcela roztál permafrost a krajina se ocitla pod slunečními paprsky. Je také možné, že pracující půda Sibiře může v budoucnu odhalit například ložiska vzácných kovů, ropy a dalších cenných surovin (čtěte: Nejcennější materiály na planetě vznikají hluboko v zemské kůře).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Co letos Čechům vadilo na dovolené nejvíce?

Topné žebříky jsou stále nejpraktičtějším doplňkem...

Zatuchá vám ve skříni povlečení? Může za to nepatrná...

Jak si udržet pořádek v koupelně? Nedovolte, aby vám...

Chcete se ve své ložnici cítit dobře? Pak spěte jako...

Vodní kámen ničí pračku, myčku, konvici i kávovar. Víte,...

Myjete ještě nádobí v ruce? Máme tipy, jak ušetřit za vodu

Zavřít reklamu