Mexické zatopené jeskyně vydávají artefakty starých Mayů. Potápěči našli i kosti dávno vyhynulých tvorů

Věda a technika 24. února 2018 | 08:15 — Robert Bureš
Měsíc a půl poté, co potápěči u pobřeží Mexika objevili největší zatopený jeskynní systém na světě, již vyzvedávají z hlubin první pradávné artefakty. Mezi prvními nálezy jsou pozůstatky dávno vyhynulých zvířat, části keramiky a lidské pozůstatky, které pravděpodobně patří mayským lidem.
Další 3 fotografie v galerii
Potápěči nedávno objevili chodby, které propojují dva obrovské jeskynní systémy / Internet

Nově nalezené artefakty v zatopeném jeskynním komplexu na poloostrově Yucatán naznačují, že lidská aktivita na území východního Mexika se datuje ještě hlouběji do minulosti, než se odborníci domnívali. Oblast byla totiž pravděpodobně osídlena již od konce poslední doby ledové.

Největší zatopený systém jeskyní na světě je tvořen dvěma menšími systémy Sac Actún a Dos Ojos, které byly objeveny již v minulosti. Chodby, které obě zatopené jeskyně spojují, objevili potápěči počátkem tohoto roku, přičemž celková délka podzemního komplexu je nyní neuvěřitelných 347 kilometrů.

Zatopené jeskyně mají na povrchu mnoho východů, takzvaných cenotů, které mayové dříve využívali jako pohřební místa a také jako zdroje pitné vody. Archeologové zatím v oblasti napočítali téměř dvě stě archeologických nalezišť, z nichž více než sto čtyřicet vykazuje pozůstatky mayské civilizace.

Zatopené jeskynní systémy v jihovýchodním Mexiku vydaly důležité historické artefakty již v minulosti. Mezi nalezenými předměty byly například kosti pleistocéních zvířat, nebo lidské ostatky z období Mayů. O nových objevech informoval podmořský archeolog Guillermo de Anda z mexického Národního institutu antropologie a dějin.

„Je to nepochybně nejdůležitější zatopené archeologické místo na světě. Výrazným prvkem jeskyní je obrovská hojnost nejrůznějších artefaktů, které jsou navíc perfektně zachovalé,“ uvedl v tiskové zprávě de Anda.

Nově nalezené pozůstatky lidí a ohořelé zbytky kostí jsou podle prvotního výzkumu staré nejméně devět tisíc let, což naznačuje, že pradávné civilizace obývaly oblast Yucatánu již mnohem dříve, než se vědci domnívali.

Mayská kultura byl s jeskyněmi velice úzce spjata. Potápěči v některých místech našli také části keramiky, podzemní schodiště, které ústilo do jednoho z povrchových vchodů systému, a také svatyni mayského boha obchodu. Také proto si archeologové myslí, že jeskyně byly součástí starobylé mayské obchodní cesty.

V podvodních prostorech potápěči objevili také řadu kostí prehistorických obřích lenochodů, medvědů a dalších dávno vyhynulých druhů zvířat. Z toho vyplývá, že systém jeskyní nemohl být vždy zatopený. Vědci odhadují, že teprve koncem poslední doby ledové hladina vody stoupla natolik, že se jeskyně ocitly pod vodou.

Odborníci budou jedinečné místo co nejvíce chránit před devastací, která v některých místech již bohužel probíhá. Systém se stává atrakcí turistů, amatérských potápěčů a znečišťuje ho také nedaleká dálnice. Podobné místo jako jeskyně na poloostrově Yucatán bychom na Zemi hledali jen stěží (čtěte: U pobřeží Mexika byl objeven největší systém jeskyní na světě. Je dlouhý několik stovek kilometrů).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Nový šestipalcový Samsung s delší výdrží baterie a duálním fotoaparátem s funkcí Live Focus

Jak se historicky lepšil chrup lidstva: Od čištění...

Podle tohoto slavného obrazu z roku 1915 zjistíte, jak mladě...

Nejúčinnější zbraně starověku: Jedovatý kouř a...

Hluboký vesmír na dlani: Galaxie vzdálená 65 milionů...

První chytrý dům byl postaven před 70 lety: Jak si tehdy...

Budoucnost cyklistiky: Technologie Loopwheels dokáže tlumit...