Čína stále prohrává svou válku proti znečištění. Ročně zde umírá stejně lidí jako během druhé světové války

Věda a technika 11. března 2018 | 12:00 — Lukáš Bauer
Čína se již mnoho let potýká s obrovským znečištěním v okolí velkoměst, což je daň za značný ekonomický růst země a roky zanedbávaný dohled nad emisemi. Vlivem znečištění ročně v Číně zemře až jeden milion lidí. Tamní vláda využívá k eliminaci znečištění i těžkou techniku, ale svůj boj zatím stále prohrává.
Vlivem znečištění v Číně každý rok zemře až milion lidí / Internet

Čína je v současné době jedním z hlavních světových inovátorů v oblasti zlepšení ovzduší ve velkoměstech. Tamní milionová města se totiž doslova dusí smogem a ročně má silně znečištěné ovzduší na svědomí stejně obětí jako během druhé světové války.

Čínská vláda vyhlásila doslova válku tomuto nepříjemnému problému a používá často hrubou sílu, aby znečištění zmírnila. Výrazně se na zlepšení životního prostředí podílí například armáda, která uvolnila až 60 tisíc vojáků, kteří vysazují obrovské lesní plochy srovnatelné s rozlohou Irska.

Další zajímavou technikou je používání vojenských letadel, která kobercovým bombardováním vysazují obrovské množství odolných dřevin v málo zalesněných oblastech. Dělostřelectvo zase vystřeluje do mraků speciální materiál na podporu deště v oblastech, kde je nejvíce potřeba.

Poblíž velkoměst probíhá výstavba speciálních věží, které dokáží čistit ovzduší a v plánech je také výstavba městských výškových budov s vertikálním porostem, které mohou ročně ze vzduchu zachytit až 25 tun oxidu uhličitého a vyrábět asi 60 kg kyslíku denně.

První budou dvě věže pokryté 23 druhy stromů a více než 2 500 kaskádovitými keři. Ve stavbách údajně budou kanceláře, luxusní hotel s kapacitou 250 pokojů, muzeum a dokonce i škola zelené architektury. Oba pilotní objekty, které se později stanou součástí rozsáhlého městského systému, by měly být dokončeny již v příštím roce.

Čína si také klade za cíl rozšířit své lesní plochy na více než 23 procent celkového území do roku 2020. Lesní pokrytí bylo na konci roku 2016 21,7 %. Zvýšení o 1,4 procentního bodu znamená, že objem lesních porostů vzrostl o více než 1,3 miliardy metrů krychlových. Součástí rozsáhlého vládního programu je také vybudování takzvané zelené zdi, která by měla zabránit šíření pouště Gobi z Mongolska.

Zdá se, že čínská vláda dělá opravdu maximum pro to, aby velkoměsta poskytovala lidem skutečně plnohodnotný život. V souvislosti se smogovou krizí také čínské úřady ve velkém uzavíraly továrny, které porušovaly stále se zpřísňující emisní normy (čtěte: Čína řeší problémy s rostoucím množstvím smrtícího smogu. Uzavře téměř polovinu všech továren).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Ochranu před nemocemi nepodceňujte na dovolené v exotice ani v Evropě

Nezapomenutelný zážitek: Nejkrásnější řecké pláže s...

Trojměstí: Turistický skvost na severu Polska

Aby se vaše dovolená neproměnila v peklo. Pozor na největší...

Zažijte úžasnou letní dovolenou: Navštivte jednu z...

Poznejte Provence. Kraj levandule a umělců vás okouzlí...

Kam pro ty nejkrásnější fotky? Vede Grand Canyon a Machu...

Zavřít reklamu