Řidič kamionu zničil pradávnou památku, kterou na území Peru vybudovala dávná civilizace

Věda a technika 05. února 2018 | 10:11 — Lukáš Bauer
Obrazce na planině Nazca jsou jedním z najstarších a celosvětové nejznámějších příkladů geoglyfů. Vytvořila je dávná civilizace v oblasti dnešního Peru. Minulý týden byl v oblasti zadržen řidič kamionu, který si pravděpodobně chtěl zkrátit cestu a cennou památku výrazně poničil.
Geoglyfy Nazca v jižním Peru jsou staré až 2000 let / Internet

Obrazce na planině Nazca jsou světově nejznámějším příkladem geoglyfů. Stáří obrovských symbolů ryb, opic a dalších zvířat jsou staré až 2000 let. Téměř 300 obrazců vytvořila dávná civilizace na území dnešního Peru. Neukázněný řidič kamionu několik z těchto obrazců poničil tím, že vyjel v měkkém povrchu hluboké koleje svým plně naloženým kamionem.

Řidič kamionu Jainer Jesus Flores Vigo byl zadržen nedlouho poté, co vandalský čin spáchal. Strážníci na místě vypověděli, že ignoroval výstražné znamení a řítil se místem, kde se nachází národní památka.

Po ohledání místa bylo zjištěno, že řidič svým konáním poničil trojici geoglyfů na ploše přibližně 50 x 100 metrů. Řidič byl potrestán vysokou pokutou 1500 dolarů a stanul před soudem kvůli podezření z úmyslného jednání. Peruánský soud ale muže propustil pro nedostatek důkazů, které by prokazovaly úmysl památku zničit.

Geoglyfy jsou velké obrazce vytvořené lidmi za použití přírodních materiálů a reliéfů. Zajímavé jsou především tím, že ze země nejsou prakticky vidět. Jejich celý vzhled je dobře patrný pouze při pohledu z letadla. Obrazce byly vytvořeny v období 500 let před naším letopočtem a měly nejspíše rituální náboženský význam. Podle jedné teorie mohly zloužit jako způsob komunikace s nadzemskými bohy.

„Je to nejvýznačnější skupina geoglyfů na celém světě. Jsou bezkonkurenční svou velikostí, množstvím, různorodostí a zakořeněnou tradicí v oblasti Nazca oproti jakékoli podobné památce jinde ve světě,“ uvedla organizace UNESCO.

Nejrůznější obrazce se nacházejí po celém světě. Některé vytvořil člověk, jiné byly dlouho pro vědce záhadou a dočkaly se překvapivého rozluštění. Jedním takovým záhadným útvarem byl například kruh vykácených stromů v Rusku, jehož tajemství odhalili vědci teprve nedávno (Čtěte: Konečně se zjistilo, co kruh vykácených stromů v Rusku způsobilo).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Nejdelší úplné zatmění Měsíce v tomto století se blíží: Kdy přesně se dívat na oblohu?

Vědci objevili, proč marihuana vyvolává silný pocit hladu

Několik praktických tipů, jak rychle přejít z iPhone na...

Hrozí erupce? Velká puklina se objevila jen 100 km od...

Hlídat si váš srdeční tep můžete pravidelně a snadno s...

Diamanty asi nebudou tak vzácné: Miliardy tun jich leží 150...

Proč je většina jachet bílá, přitom nákladní nebo...