Čína tvrdí, že má vesmírnou stanici Tiangong-1 pod kontrolu a může ovlivnit místo jejího dopadu

Věda a technika 16. ledna 2018 | 08:20 — Lukáš Bauer
V září minulého roku se objevily informace o tom, že Čína ztratila kontrolu nad svou první vesmírnou stanicí Tiangong -1. Po mnoha spekulacích čínská vesmírná agentura uznala, že stanice na svém orbitu klesá a v roce 2018 spadne na Zemi. Nyní Číňané tvrdí, že kontrolu nad stanicí mají.
Čínská vesmírná stanice Tiangong-1 má vstoupit do atmosféry tento rok / Internet

Mise čínské vesmírné stanice Tiangong-1 měla být ukončena v roce 2013, ale tamní vesmírná agentura se rozhodla misi o několik let prodloužit. V září loňského roku se objevily informace o ztrátě kontroly nad téměř devítitunovým kosmickým zařízením.

Na základě aktualizací ze satelitních sledovačů bylo uvedeno, že stanice Tianglong-1 pravděpodobně znovu vstoupí do naší atmosféry v březnu letošního roku. Zároveň se také vzhledem k velké váze tělesa předpokládá, že na Zemi dopadnou trosky, které neshoří v atmosféře. Tato zpráva vyvolala ve světových médiích rozruch a zažehla koloběh spekulací.

Podle aktuálního tvrzení vrchního inženýra čínské Vědecké a technologické společnosti pro letecký průmysl (CASTC) Zhu Congpenga, zprávy o tom, že čínská národní kosmická agentura (CNSA) ztratila nad vesmírnou stanicí kontrolu, byly velice nepřesné a přehnané.

Tuto zprávu poskytl čínskému internetovému magazínu Science and Technology Daily, ve které Congpenga uvedl, že CNSA vesmírnou stanici stále ovládá a její sestup do atmosféry bude řízený a nebude tedy představovat žádnou hrozbu.

Tato informace je v zásadním rozporu s tím, co CNSA tvrdila v září minulého roku. Předtím totiž uvedla, že stanice nekontrolovatelně padá k Zemi a také, že většina stanice shoří v atmosféře. Na Zemi tak měly dopadnou pouze některé části, přičemž agentura ujišťovala, že nepředstavují téměř žádné nebezpečí.

Podle stávajícího prohlášení CNSA ovšem není zcela jasné, zda sestup bude řízený, nebo pouze monitorovaný. V prvním případě by části stanice mohly dopadnout do takzvaného hřbitova kosmických lodí, což je odlehlá část jižního Pacifiku, kde odpočívá také ruská stanice MIR a spousta dalších kosmických zařízení (čtěte: odlehlé místo na naší planetě ukrývá hřbitov kosmických lodí).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Pohonné hmoty mohou ještě před Vánoci citelně zlevnit

Nadměrná plynatost trápí mnoho psů. Co pomůže?

Kyselina citronová je malý zázrak, který účinně vyčistí...

Je vaše prádlo zašedlé? Zapomeňte na chemická bělidla a...

Hledáte rychlé a levné řešení, jak oplotit vaši zahradu?...

Začala vaše kočka doma značkovat? Víme, jak si s tím...

Kupí se vám v zimě doma popel? Nevyhazujte jej, má v...

Zavřít reklamu