Největší letadlo světa dokončilo důležité pozemní zkoušky

Věda a technika 27. prosince 2017 | 10:45 — Lukáš Bauer
Obří letadlo Stratolaunch s dvojím trupem a největším rozpětím křídel na světě bylo poprvé podrobeno sérii provozních testů na leteckém a kosmickém zařízení v Mojave v americkém státě Kalifornie. Letoun první pozemní zkoušky úspěšně dokončil.
Další 2 fotografie v galerii
Stratolaunch je stroj určený k odpalování raket ze stratosféry / Stratolaunch

Zakladatelem soukromé vesmírné společnoti Stratolaunch je spoluzakladatel Microsoftu Paul Allen. Tato společnost vyvinula obří letadlo proto, aby mohlo dopravovat menší družice na oběžnou dráhu. Nezvyklý koncept odpalování raket ve stratosféře z letounu má za cíl maximálně snížit náklady na dopravu do vesmíru.

Obří Stratolaunch byl teprve letos v květnu odepnut z konstrukčních podpěr. Od té doby letoun absolvoval již druhou zkoušku, tou první byly testy jeho šesti proudových motorů. Nové pozemní zkoušky jsou druhým důležitým milníkem ve vývoji tohoto jedinečného stroje. Podle zveřejněných informací byly všechny telemetrické, brzdné i protiskluzové hodnoty přesně podle předpokladů.

Letadlo váží 227 tun a je schopno do stratosféry vynést dalších téměř 250 tun nákladu v podobě až trojice raket, které budou umístěny mezi trupy pod křídlem. S téměř 118 metry rozpětí jeho křídel se jedná o největší letadlo světa.

Letoun byl postaven leteckou společností Scaled Composites, jenž byla založená stavitelem vesmírných lodí Burtem Rutanem. Stejná společnost je také zodpovědná za design White Knight Two, mateřské lodi vesmírného cestovního letounu Virgin Galactic.

Vedení Stratolaunch pevně věří, že jejich obří stroj zahájí svou službu již koncem tohoto desetiletí. Čeká ho totiž ještě řada důležitých zkoušek, ale pokud půjde vše jako doteď, tento termín by mohl být reálný. Některé další informace o tomto letounu se můžete dočíst v tomto starším článku.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Nový šestipalcový Samsung s delší výdrží baterie a duálním fotoaparátem s funkcí Live Focus

Jak se historicky lepšil chrup lidstva: Od čištění...

Podle tohoto slavného obrazu z roku 1915 zjistíte, jak mladě...

Nejúčinnější zbraně starověku: Jedovatý kouř a...

Hluboký vesmír na dlani: Galaxie vzdálená 65 milionů...

První chytrý dům byl postaven před 70 lety: Jak si tehdy...

Budoucnost cyklistiky: Technologie Loopwheels dokáže tlumit...