Ve Švýcarsku uvedli do provozu nejstrmější lanovou dráhu na světě

Věda a technika 19. prosince 2017 | 12:50 — Lukáš Bauer
Švýcarské město Schwyz a horskou vesnici Stoos nyní spojuje nejstrmější lanová dráha světa. Nová speciálně navržená lanovka nahradila starší dosluhující dráhu z roku 1933.
Další 3 fotografie v galerii
Prostor uvnitř kabin se neustále natáčí tak, aby cestující byli kolmo k zemi / SITA

Nejstrmější lanová dráha na světě se může pochlubit kromě tohoto prvenství také zajímavým technickým řešením. Souprava s několika cestovními kabinami se totiž neustále natáčí tak, aby cestující uvnitř byli stále v kolmé poloze směrem k zemi.

Nová lanovka spojuje město Schwyz v nadmořské výšce 556 metrů s vesnicí Stoos, která se nachází v nadmořské výšce 1 300 metrů. Celková délka lanové dráhy je přitom pouze 1 547 metrů.

Lanová dráha musí překonat převýšení 744 metrů na velmi krátkém úseku a dostává se tak v jednom místě do stoupání až 110 procent. Dráha je také velice rychlá, protože více než kilometr a půl strmého stoupání zvládne za pouhé 4 minuty. Poprvé se v ní cestující mohli svézt během víkendu.

Lanovka nebude sloužit pouze pro turisty, využívat ji budou zejména místní obyvatelé na dopravu mezi vesnicí a městem. Do vesnice Stoos se totiž nelze dostat automobilem. Místní mají na výběr pouze chůzi, nebo lanovku, jejíž stavba trvala 14 let a stála 52 milionů švýcarských franků (v přepočtu téměř jednu miliardu korun).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Obyvatele Pompejí při běsnění Vesuvu nezabily jedovaté zplodiny, ale teplotní šok

Tisíce Čechů mohou přijít o peníze na svých bankovních...

S touto aplikací budete znát přesnou cenu za jízdu taxíkem...

K posílání SMS zpráv vůbec nepotřebujete mobil: Jak snadno...

Chcete vědět, co se děje u vás doma, když tam nejste? Tato...

Nový šestipalcový Samsung s delší výdrží baterie a...

Jak se historicky lepšil chrup lidstva: Od čištění...