Sokol dokáže přesně zacílit v rychlosti až 300 km/h. Inženýři chtějí využít jeho schopnosti pro armádní účely

Věda a technika 23. prosince 2017 | 11:00 — Lukáš Bauer
Létající dravci jako například sokol stěhovavý mají i přes poměrně malý mozek velice dobře vyvinutý orientační smysl, který jim umožňuje naprosto přesně zaměřit svou kořist.
Sokol stěhovavý používá velmi jednoduchý, ale přesný navigační systém / Internet

To vše navíc při rychlosti až 300 kilometrů v hodině. Vědci nyní chtějí jeho metodu využít pro vývoj nových dronů. Tým vědců z Oxfordu, který se skládá z odborníků mnoha odvětví, provedl unikátní výzkum. Jeho závěrem je vědecká zpráva popisující způsob, jakým sokoli stěhovaví koordinují svůj střemhlavý útok na kořist.

Během tohoto „útočného“ letu totiž dravec často dosáhne rychlosti přes 300 km/h. Odborníkům bylo dlouho záhadou, jak je možné, že v této závratné rychlosti dokáže naprosto přesně zacílit svou kořist, která je navíc v pohybu.

Jelikož orientace v takových rychlostech je velice obtížná, sokol si vyvinul důmyslnou, byť velmi jednoduchou metodu letové koordinace. V minulosti se tento um přičítal schopnosti dravců řídit se geometrickými pravidly.

Z nového výzkumu však vyplývá, že jejich systém je mnohem jednodušší. Bylo totiž zjištěno, že sokoli využívají pro svou orientaci pouze svůj vlastní pohled. Jinak řečeno se řídí tím, jak se otáčí jejich výhled na pronásledovanou kořist. Tento systém je velmi dobře matematicky interpretovatelný a dá se tedy jednoduše použít pro vývoj nejrůznějších pozemských technologií.

Autorem závěrečné studie výzkumu, který financovalo americké letectvo, je zoolog Graham Taylor, jehož tým rovněž prováděl testy ptáků za pomoci videokamer a GPS senzorů. V další fázi armádního výzkumu bude stejnou metodou testovat navigaci dronů, které budou moci pronásledovat své cíle podobně jako sokoli.

Armáda si od nového výzkumu slibuje zejména vývoj navigačního systému dronů, které by byly schopny jednoduše zaútočit například na jiný dron v okolí letišť nebo prostorů, kde je přítomnost soukromých dronů zakázána.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Obyvatele Pompejí při běsnění Vesuvu nezabily jedovaté zplodiny, ale teplotní šok

Tisíce Čechů mohou přijít o peníze na svých bankovních...

S touto aplikací budete znát přesnou cenu za jízdu taxíkem...

K posílání SMS zpráv vůbec nepotřebujete mobil: Jak snadno...

Chcete vědět, co se děje u vás doma, když tam nejste? Tato...

Nový šestipalcový Samsung s delší výdrží baterie a...

Jak se historicky lepšil chrup lidstva: Od čištění...