Supervýkonný rentgen bude odhalovat tajemství tisíce let starých mumií

Věda a technika 12. prosince 2017 | 11:08 — Lukáš Bauer
Za pomoci nového velmi výkonného rentgenového zařízení se američtí vědci snaží rozluštit tisíce let staré tajemství egyptské mumie. Nová technologie dokáže zprostředkovat 3D obraz těla v neuvěřitelných detailech.
Další 1 fotografie v galerii
Nová zobrazovací metoda bude použita i na jiné typy mumií / Internet

V období starověkého Egypta, tedy asi před dvěma tisíci lety, zemřela malá holčička, která pravděpodobně pocházela ze zámožné rodiny. Její drobné tělo bylo zabaleno do hedvábného rouna a mumifikováno. Její mumii objevili archeologové v roce 1911.

Nová rentgenová technologie nejen zobrazí téměř původní podobu malého dítěte, ale vědci se s její pomocí budou snažit odhalit, jakým způsobem zemřelo. V této dávné době byla dětská úmrtí velmi častá a průměrná délka života se pohybovala okolo 25 let.

Mumie malého děvčete již byla skenována pomocí CT v roce 2005, nyní byl obraz doplněn speciálním 3D zobrazovacím rentgenem. Spojení těchto dvou technologií ukázalo nebývalé detaily.

Vědci se domnívají, že dítě pravděpodobně zemřelo na úplavici nebo meningitidu. Vzhledem k neporušené kostře a žádnému viditelnému zranění vědci téměř s jistotou vyloučili násilnou smrt nebo smrtelný úraz. Jestli teorii potvrdí i výsledky moderní zobrazovací technologie, bude jasné v lednu příštího roku.

Odborníci nyní doufají, že se pomocí této metody zobrazování dozvědí více o samotné mumifikaci, použitých materiálech a také o tom, jakým způsobem v Egyptě, ale i jinde ve světě mumie uchovávali.

Nová technologie nebude podle slov jejích tvůrců sloužit pouze ke zkoumání mumií. Může mít širokou škálu možných využití v archeologii, biologii, geologii stejně jako v nejrůznějších průmyslových odvětvích.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Budoucnost cyklistiky: Technologie Loopwheels dokáže tlumit vibrace a zvyšuje komfort jízdy

Lunární vozidlo Curiosity na Marsu stávkuje: Co se rozbilo a...

Hrůzná dystopie nastane za dva roky v Číně: Každý občan...

Robotů kolem nás razantně přibude: Nebudou lidi ovšem...

Jak se pomocí vodních hodin měřil přesný čas: Proč...

Nostalgie s novou herní mini konzolí PlayStation One Classic s...

Plně funkční umělou ruku uměl sestrojit český vynálezce...