Konečně dobré zprávy: Ozónová díra je nejmenší za posledních 30 let

Věda a technika 06. listopadu 2017 | 09:29 — Lukáš Bauer
Vědci z NASA zveřejnili dnes již velice vzácnou dobrou zprávu týkající se zemského klimatu. V nové zprávě totiž uvádějí, že takzvaná ozónová díra dosáhla minima od roku 1988.
Ozónová díra se výrazně zmenšila oproti měření z roku 1988 / Internet

Ozón je bezbarvý plyn, který chrání Zemi před škodlivým ultrafialovým zářením, které by mohlo způsobit vyšší výskyt rakoviny kůže, stejně jako narušit růst rostlin.

Nad Antarktidou vědci zpozorovali ozónovou díru poprvé v osmdesátých letech minulého století. Mají ji na svědomí zejména prvky chlór a brom, které jsou obsaženy ve freonových plynech.

Ozónová díra je nyní nejmenší za posledních třicet let. Vědecká zpráva NASA uvádí, že primárním faktorem, který má na tento stav vliv, jsou teplejší meteorologické podmínky ve stratosféře, díky kterým se lépe vstřebávají prvky, jako je chlor a brom, jejichž molekuly ozón likvidují.

Životnost chlóru a bromu je přibližně 50 až 100 let, takže se začíná pomalu rozpadat a množství ozónu zotavovat. Odborníci očekávají že při dodržování tohoto úsilí může být díra opět zacelena v roce 2060.

Dobré zprávy, které jsou dnes v oblasti pozemského klima opravdu vzácností, přicházejí těsně po 30. výročí objevení ozónové díry. Její objevení vedlo k Montrealskému protokolu z roku 1987, mezinárodní mezní dohodě, která postupně vedla k celosvětovému ukončení používání odpovědných chemikálií.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Obyvatele Pompejí při běsnění Vesuvu nezabily jedovaté zplodiny, ale teplotní šok

Tisíce Čechů mohou přijít o peníze na svých bankovních...

S touto aplikací budete znát přesnou cenu za jízdu taxíkem...

K posílání SMS zpráv vůbec nepotřebujete mobil: Jak snadno...

Chcete vědět, co se děje u vás doma, když tam nejste? Tato...

Nový šestipalcový Samsung s delší výdrží baterie a...

Jak se historicky lepšil chrup lidstva: Od čištění...