V Severní Koreji nejspíše zahynuly stovky lidí v oblasti, kde se testují jaderné zbraně

Věda a technika 03. listopadu 2017 | 07:58 — Lukáš Bauer
V oblasti, kde severokorejský režim testuje svůj jaderný arzenál, podle nejnovějších zpráv mohlo zahynout několik stovek lidí. V případě zhroucení celého masivu také hrozí zamoření velké oblasti radioaktivním prachem.
O špatném stavu takzvané nukleární hory v Severní Koreji se vědělo již dříve, až nyní se objevily nové informace / Internet

Podle nejnovějších zpráv japonské televizní stanice Asahi mohlo být v útrobách severokorejské nukleární hory pohřbeno až 200 pracovníků jaderného testovacího centra. K děsivé nehodě podle dostupných informací došlo počátkem září po největším testu nové vodíkové bomby. Velká exploze pravděpodobně výrazně porušila geostabilitu celého skalního masivu.

Zprávy o destabilizaci této hory se objevily již před několika týdny. Ze satelitních špionážních snímků, které analyzovali odborníci, bylo patrné, že se některé tunely zhroutily a celý masiv projevoval únavový syndrom. Více informací o známém jevu, který provází podzemní testování nukleárních zbraní, jsme psali v tomto našem článku.

Jaderné testovací zařízení Punggye-ri v severní Koreji je umístěno v podzemí pod takzvanou nukleární horou. Neštěstí se odehrálo někdy kolem 10. září, což je asi týden po testu velké vodíkové bomby, který zaznamenaly seismické přístroje 3. září. Jednalo se přitom o nejsilnější jaderný výbuch, kterého dosud totalitní režim dosáhl.

Televize Asahi uvedla, že informace pochází z důvěryhodných severokorejských zdrojů, které jsou dobře obeznámeny se situací na místě. Ze strany severokorejského režimu však celá záležitost zůstává nepotvrzena. Incident nastal nejspíše při výstavbě podzemního tunelu v testovacím jaderném komplexu v severovýchodní části Severní Koreje.

Kolem stovky dělníků bylo údajně zabito během počátečního kolapsu, mnoho dalších při pokusu o záchranu, během kterého nastal druhý, ještě mohutnější kolaps. Severokorejské zdroje uvádějí, že zde mohly zahynout až dvě stovky lidí.

Světoví odborníci také varují, že další jaderné testy by mohly způsobit zhroucení hory a uvolnění radioaktivních částic do okolí, což by mohlo mít mnohem horší následky než samotné neštěstí.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Budoucnost cyklistiky: Technologie Loopwheels dokáže tlumit vibrace a zvyšuje komfort jízdy

Lunární vozidlo Curiosity na Marsu stávkuje: Co se rozbilo a...

Hrůzná dystopie nastane za dva roky v Číně: Každý občan...

Robotů kolem nás razantně přibude: Nebudou lidi ovšem...

Jak se pomocí vodních hodin měřil přesný čas: Proč...

Nostalgie s novou herní mini konzolí PlayStation One Classic s...

Plně funkční umělou ruku uměl sestrojit český vynálezce...