Čína řeší problémy s rostoucím množstvím smrtícího smogu. Uzavře téměř polovinu všech továren

Věda a technika 28. října 2017 | 08:56 — Lukáš Bauer
Čínský ekonomický zázrak se točí v bludném kruhu problémů s obrovskou mírou znečištění ovzduší. Úřady se však nyní rozhodli rázně zakročit proti všem znečišťovatelům, kteří porušují emisní normy a do ovzduší vypouštějí často velmi škodlivé částice.
Další 1 fotografie v galerii
Čínská velkoměsta se potýkají s neúnosným množstvím smogu / Shutterstock

Ve snaze předejít katastrofickým problémům se smogem, který svírá čínská velkoměsta, byly úřady donuceny rázně zakročit. V souvislosti s tímto krokem úředníci postupně uzavírají desetitisíce továren, které porušují emisní normy.

Odhady naznačují, že během minulého roku bylo přibližně 40 procent všech čínských fabrik dočasně uzavřeno bezpečnostními inspektory, a padlo přibližně 80 tisíc trestních oznámení v souvislosti s porušováním stále přísnějších emisních norem.

Čína minulý týden na sjezdu komunistické strany představila plán na snížení koncentrace nebezpečných jemných částic z dnešních 47 mikrogramů na metr krychlový na 35 mikrogramů do roku 2035.

„Bude to velmi náročná cesta a musíme vynaložit veškeré úsilí na dosažení tohoto cíle,“ uvedl na sjezdu ministr ochrany životního prostředí Li Ganjie.

Aby Čína mohla tento přerůstající problém účinně řešit, musela během posledních dvou let zjednodušit procesy inspekce továren a elektrárně, protože úředníci zjistili, že tisíce firem nedodržuje zákony o emisích. U těžkých přečinů hrozí provozovateli dokonce i vězení.

Tento krok s sebou sice přináší riziko poškození silného ekonomického růstu Číny, ale jeho prosazovatelé v něm vidí více přínosu, než vedlejších účinků. Dá se očekávat, že Čína nejen že uvidí opět modrou oblohu, ale bude mít také čistší vodu a ovzduší což jsou životně důležité věci.

Jaký dopad bude mít toto uzavírání továren na ekonomiku, je zatím nejisté. Je ale zřejmé, že Čína pochopila vážnost své situace a rozhodla se předejít katastrofálnímu zničení své země ve prospěch bohatství.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Ráj pro cyklisty i milovníky vodních sportů. Objevte kouzlo Dolního Saska

Objevte nejkrásnější pláže Istrie. Dokonalé ráje ukryté...

Poznejte nejcennější území Krušných hor

Poznejte unikátní evropské území ležící na území...

Tváří v tvář. Nikde jinde nelze spatřit svět vlků v tak...

Modrá je prostě dobrá. Projděte si nejdelší prosklený...

Objevte nejkrásnější pláže a azurové perly Chorvatska

Zavřít reklamu