V Egyptské Gíze byla nalezena tisíce let stará vzácná dřevěná socha

Věda a technika 22. října 2017 | 10:14 — Lukáš Bauer
Před více než čtyřmi tisíci lety vytesali egyptští řemeslníci podobu královny Ankhnespepy II do dřevěné sochy. Podle objevu, který v pátek oznámilo Egyptské ministerstvo pro archeologické vykopávky, byla původní podoba sochy zpracována do úžasných detailů včetně dřevěných náušnic.
Další 1 fotografie v galerii
Dřevěná socha pravděpodobně vyobrazuje vládkyni šesté dynastie starověkého Egypta královnu Ankhnespepy II / Internet

Dřevěná hlava o rozměrech 30 centimetrů byla nalezena v rozrušené vrstvě Země v blízkosti královnina chrámu u Saqqarské nekropole francouzsko–švýcarským archeologickým týmem z Ženevské univerzity.

Královna Ankhnespepy II má poměrně známou historii. Narodila se jako obyčejné egyptské děvče. Její starší sestra Ankhenespepi I. si však vzala faraona Pepi I. Tato dvojice měla později syna jménem Merenre.

O několik let později se za stejného faraona provdala i mladší ze sester Ankhenespepi II. Mladší ze sester se po faraonově smrti stala jednou z nejvlivnější královen starověkého Egypta.

Přestože se Ankhnespepy II nenarodila v královské rodině, je ohromující, že byla jednou z nejvlivnějších královen v egyptské historii. Tento fakt je pros egyptské historiky poměrně jedinečný.

Začátkem tohoto týdne našli archeologové ve stejné oblasti také oblouk pro obelisk. Obelisk byl vyroben z růžové žuly a může patřit ke královnině pohřebnímu chrámu, řekl Collombert.

Pro archeology se jedná o velice zajímavou oblast, která by brzy mohla odhalit další ze svých tajemství. Archeologové plánují pokračovat v jejich výkopu s cílem nalézt další pyramidy postavené pro královnu a související pohřební komplex s artefakty.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Hliníku je na planětě omezené množství. Bude se zavádět nové opatření

Udělejte si ovocné Vánoce. Krásné dekorace jim dodají punc...

Špatně upoutaný vánoční stromek na střeše auta se stává...

Tipy pro výběr a starost o živý vánoční stromek, aby vám...

Na namrzlá okna aut platí i levné domácí prostředky

Pozvěte k vám Vánoce okny. Potěšíte nejen sebe, ale i...

Tmavá, bílá, nebo dvojbarevná? Připravte si skvělou...

Zavřít reklamu