Peklo na Zemi: Nejvyšší teplota na naší planetě dosáhla tisíců stupňů celsia. Co ji způsobilo?

Věda a technika 19. září 2017 | 12:58 — Lukáš Bauer
V dávných dobách do Země narazil asteroid, který dopadl do oblasti dnešní kanadské provincie Newfoundland a rozpoutal v této oblasti doslova žhnoucí peklo. Vědci nedávným výzkumem potvrdili, že teplota krátce po nárazu překročila 2370 °C a jedná se tak bezkonkurenčně o nejvyšší známou teplotu, která se kdy na naší planetě objevila.
Nejvyšší teplota na Zemi dosahovala hodnoty více než 2300 °C / Internet

Za novým objevem, který odhalil nejvyšší teplotu dosaženou na naší planetě stojí výzkumníci z australského Perthu. Výzkumný tým využil přítomnost zirkonia, což je krystal podobný diamantu, pro odvození teplot, které vznikly při dopadu asteroidu před 37 miliony let. Jejich zjištění prokázalo, že teplota v této oblasti krátce po dopadu dosáhla neuvěřitelných 2370 °C, tedy přibližně polovinu teploty, která je na povrchu našeho Slunce.

Již v minulosti existovalo mnoho důkazů, že obrovské kruhové jezero Mistastin s jedním centrálním ostrovem je ve skutečnosti kráterem po dopadu asteroidu. Bezprostřední okolí jezera totiž obsahuje skleněné minerály, roztavené horniny, roztrhané homolovité kopce, a také stopy rázových vln. Tyto všechny indicie na jednom místě jsou jasným důkazem, že se jedná o místo dopadu velkého vesmírného tělesa.

Výzkumný tým pod vedením Nicholase Timmsy tak využil zcela novou metodu, když využil zirkonium pro měření teploty. Většina minerálů má tendenci se odpařovat při takto vysokých teplotách, a proto přítomnost zirkonia poskytla jedinečnou možnost vrátit se v čase a využít ho pro změření teploty.

Dokonce i dnes po desítkách milionů let vypadá Mistastinské jezero jako kráter i když je naplněný vodou. Voda tu však dříve nebyla a po dopadu se na místě nacházel obrovský kráter, který měl průměr 28 km. Kataklyzmatická událost se stala během éry po vyhynutí dinosaurů, kdy se začali objevovat první savci a způsobila globální změny podnebí, které trvaly desítky let.

Zjištění je také velice důležité pro přiblížení období a hlavně podmínek, které byly na Zemi během bombardování asteroidy, které zasahovaly pravidelně naši planetu.

Obecně se pracuje s teorií, že dopady asteroidů středně velké velikosti, srovnatelné s Mistastinem, během prvních desítek miliónů let po události, během které se zformoval Měsíc, zcela přeměnili zemský povrch. Tyto neustálé dopady těles sehrály důležitou roli při vytváření složení zemské kůry a také při transport prvků do atmosféry.

Ironií je, že tyto život zničující podmínky, které na naší planetě před miliony let panovaly, měly nakonec důležitou roli pro masivní zvýšení obyvatelnosti naší planety.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Obyvatele Pompejí při běsnění Vesuvu nezabily jedovaté zplodiny, ale teplotní šok

Tisíce Čechů mohou přijít o peníze na svých bankovních...

S touto aplikací budete znát přesnou cenu za jízdu taxíkem...

K posílání SMS zpráv vůbec nepotřebujete mobil: Jak snadno...

Chcete vědět, co se děje u vás doma, když tam nejste? Tato...

Nový šestipalcový Samsung s delší výdrží baterie a...

Jak se historicky lepšil chrup lidstva: Od čištění...