Záhadný kráter uprostřed lesa v Rusku: Konečně se zjistilo, co kruh vykácených stromů způsobilo!

Věda a technika 07. září 2017 | 09:53 — Lukáš Bauer
Minulý rok v srpnu svět oblétla zpráva o záhadném kruhu vykácených stromů uprostřed lesa v ruské oblasti Pingea. Nyní, téměř po roce, se zjistilo, že se jednalo o havárii jaderné testovací hlavice zbraňového systému druhé generace.
Vykácení několika hektarů lesa v Rusku bylo dlouhou dobu záhadou / Internet

25. srpna minulého roku obyvatele obce Ust–Pocha v okrese Pinega vyděsila dvojice obrovských výbuchů. Výbuchy byly slyšet v okolí několika desítek kilometrů a zaznamenaly je dokonce i seismologické přístroje v oblasti.

Lidé se vydali směrem k epicentru výbuchu, který se nacházel asi půl druhého kilometru od vesnice. Po příchodu na místo se jim naskytla scéna jako z bondovky Golden Eye. V rozpětí několika stovek metrů byl les zcela vyhlazen a na okrajích kruhového místa exploze byly rozházené ulámané stromy, některé dokonce vytrhané i s kořeny.

Na místo dorazili později také odborníci, kteří ohledávali kráter, ale nenašli žádný meteorit ani kovové zbytky po dopadu bomby, dokonce ani spáleniny. Některé ruské sdělovací prostředky minulý rok informovaly, že kráter se nachází ve vzdálenosti 170 km od kosmodromu Plestesk, a proto možná vznikl při neúspěšném startu rakety, oficiálně však tato zpráva nikdy potvrzena nebyla.

Obyvatelé v této oblasti jsou na rakety, které běžně vzlétají do kosmu nad jejich domovy poměrně zvyklí, ale zvláštní pro všechny bylo, že ten den žádná raketa nestartovala. Úředníci však neposkytli k události žádné vyjádření. Co bylo příčinou záhady se zjistilo až nyní, téměř rok poté.

V červenci tohoto roku byl představena třetí kniha ze série „Severní kosmodrom v Rusku” a v ní byl také seznam startů z Plesetskského kosmodromu. V tomto seznamu se nacházel také jeden krátký řádek, který ruským úředníkům pořádně zavařil. Stálo v něm totiž „25. srpna 2016 byl uskutečněn první test balistické střely Yars–M ICBM, což je střela nové generace, schopná nést jadernou hlavici.

Informace byly brzy zveřejněny na ruském diskuzním blogu o strategických a taktických jaderných zbraních. Pavel Podvig, nezávislý analytik, který vede výzkumný projekt „Ruské jaderné síly“, připojil nové informace k loňské události a střípky do sebe dokonale zapadly. Rusko zveřejnilo pouze informace o úspěšném testu těchto raket z listopadu, o srpnové havárii však neinformovalo.

Yars-M je menší a lehčí verze mezikontinentální balistické rakety Yars, která může být odpálena z raketového vlaku Barguzin ICBM, který bude dokončen v roce 2018, jak informoval vicepremiér Dimitri Rogozi.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Lucie Bílá snad zastavila čas. Zpěvačka jen kvete a omládla i duševně

Jak na vodní kámen v rychlovarné konvici. Pozor na velmi...

Kouzlo venkovního vaření aneb jak si co nejlépe zařídit...

Květináč, taburet i houpačka pro děti. Z pneumatik můžete...

Potunie krásně ozdobí okna či balkon. Kříženec surfinií a...

Jedovaté rostliny, kterých se doma v případě malých dětí...

Jak správně mrazit hotová jídla, aby neztratila na kvalitě...

Zavřít reklamu