Šest set let starý vesmírný úkaz nebyl tím, za co ho vědci celou dobu považovali

Věda a technika 02. září 2017 | 09:15 — Lukáš Bauer
Záznamy z roku 1437 hovoří o tom, že korejští astronomové v Soulu pozorovali na noční obloze vznik nové jasné hvězdy. Nyní, téměř o šest století později odborníci přišli na to, co ve skutečnosti dávní astronomové na obloze viděli. Nejednalo se totiž o vznik nové hvězdy, ale o termonukleární explozi způsobenou srážkou dvou hvězd.
Další 1 fotografie v galerii
Termonuklearní výbuch dvou hvězd se stal před více než šesti stoletími / Internet

Nový výzkum vyřešil staleté tajemství a určil polohu hvězd, které se před šesti sty lety srazily. Vědci tak získali důležité informace o tom, v jakém stavu jsou po tak dlouhé době dvě hvězdy, které podlehly vzájemné interakci.

V záznamech z 15. století se uvádí, že pozorování nové jasné hvězdy trvalo 14 dní, což moderní astronomy vedlo k domněnce, že se ve skutečnosti jednalo o klasickou novu, a nikoliv vznik nové hvězdy.

Nova je druh výbuchu způsobený interakcí běžné hvězdy, jakou je například naše Slunce a bílého trpaslíka, což je malá extrémně hustá hvězda, která vyčerpala všechno palivo pro svou jadernou fúzi.

Bílý trpaslík je natolik hustý, že pokud se přiblíží k druhé, méně husté hvězdě, začne z ní odčerpávat vodík a zvýší tím až desetinásobně svou jasnost. Při této vesmírné události pak vzniká okolo hvězdy oblak plynu, který nakonec exploduje jako obrovská bomba, a právě ten před dávnými časy pozorovali v Koreji. Méně hustá hvězda následně z celého procesu vyjde jako červený trpaslík, tedy mnohem menší, chladnější a slabší typ hvězdy, než byla na počátku.

Astronomové se dlouhou dobu domnívali, že událost z roku 1437 by mohla odpovědět na dosud nezodpovězené otázky týkající se stavu po srážce dvou hvězd. Problém je v tom, že změny jsou i století po výbuchu tak málo patrné, že je velice obtížné z toho dělat vědecký závěr. Šest století je však pro vědce již dostatečně dlouhá doba a výsledek zkoumání tedy skutečně přinesl své ovoce. Vědci nyní mohou pozorovat červeného a bílého trpaslíka, jejichž srážku pozorovali před mnoha stoletími korejští astronomové.

Vědecký tým určil, kdy hvězdy poprvé explodovaly pomocí staré fotografické desky z Harvardu, která byla pořízena v roce 1923 a byl na ní zachycen právě tento pár hvězd. V další fázi výzkumu srovnávali postavení hvězd za období téměř sto let až do jejich dnešní pozice. Na základě těchto dat vědci vypočítali, kde byly hvězdy v roce 1437, což jim potvrdilo, že byly skutečně zdrojem výbuchu.

Astronomie se zabývá jak krátkodobým, tak dlouhodobým výzkumem, a právě historická pozorování jsou často důležitá pro řešení evolučních otázek. Podle autora studie by měli být nyní astronomové schopni využít stejný postup pro výzkum ostatních hvězd stejné konstelace.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Herečka Kateřina Brožová přiznala, kdo u ní doma šéfuje

Několik způsobů, jak zbavit ovoce a zeleninu plísní a...

Jak se starat o dětský bazén, aby voda v něm zůstala čistá...

Sekačka na trávu je užitečný pomocník, ale může být i...

Tipy, jak pověsit a aranžovat obrazy v interiéru, aby k sobě...

Jak vyčistit bílé tenisky, aby zářily čistotou a vypadaly...

Pokud vám špatně funguje sušička, zřejmě se dopouštíte...

Zavřít reklamu