Největší amatérská ponorka na světě se potopila! Policie nyní hledá záhadnou novinářku, která je možnou obětí

Věda a technika 14. srpna 2017 | 16:25 — Lukáš Bauer
Největší amatérská ponorka na světě, která patřila do opensource projektu Copenhagen Suborbitals, nyní leží na dně moře. Její designér a dánský vynálezce Peter Madsen je nyní vyšetřován dánskými úřady pro podezření z trestného činu.
Ameatérsky vyrobená ponorka UV3 Nautilus během prvních námořních zkoušek v roce 2008. / Internet

Ponorka UV3 Nautilus byla třetí a největší plavidlo tohoto typu, které neziskový klub vlastnil, jehož samotná výroba stála v přepočtu asi pět milionů korun. Celý projekt má navíc za cíl, vybudovat suborbitální raketu vypuštěnou z mořské hladiny. Plavidlo se tak například v minulosti podílelo na přesouvání mořské odpalovací platformy Sputnik k určené pozici.

Nautilus je poháněn dvěma vznětovými motory, pokud je na hladině a elektromotory napájenými z baterií v případě, že je pod vodou. Přestože je ponorka určena pro čtyř člennou posádku, ovládat celé plavidlo dokáže i jedna osoba z řídící místnosti.

V roce 2011 plavidlo vyžadovalo zákonnou revizi, avšak opravy stály více, než si mohlo vedení projektu dovolit. Proto byla klubem v roce 2013 zahájena kampaň s názvem Indigo, která měla získat finanční prostředky a vrátit ponorku na vodu.

Kampaň však nebyla příliš úspěšná, a proto nakonec plavidlo převzal jeho designér Madsen, který na své náklady dokončil potřebné opravy. Jeho úsilí přitáhlo pozornost tisku a za Madsenem údajně přijela novinářka jednoho britského deníku udělat rozhovor.

Madsen s ní byl údajně viděn 10. srpna v odpoledních hodinách na Refshaleském ostrově východně od Kodaně.

Následující den v ranních hodinách přijala kodaňská policie hlášení střediska pro záchrannou koordinaci (JRCC), že se plavidlo Nautilus nevrátilo ze své cesty, která byla hlášena jako zkušební plavba. Asi o sedm hodin později JRCC získalo informaci, že ponorku spatřila stráž v zátoce Køge a její posádka údajně rozhlasem informovala, že pluje do přístavu. Do přístavu však nikdy nedorazila a v 11 hodin se z neznámých důvodů potopila.

„Rutinní problém s balastovou nádrží, se bohužel z ničeho nic stal problémem fatálním,“ uvedl Madsen pro televizní kanál TV2, poté co byl zachráněn motorovým člunem a dopraven do přístavu. Zároveň také uvedl, že měl štěstí, protože se zrovna nacházel ve věži. Kdyby byl v podpalubí, neměl by šanci se z ponorky dostat.

Madsen ale k překvapení policie nezmínil nic o ženě, která s ním byla krátce před zahájením plavby viděna. Když se ho policie na ženu zeptala, tvrdil, že ji vysadil tam odkud odjížděli. Nikdo však nebyl schopen ženu identifikovat a ověřit, zda je v pořádku.

Policie tak stále pátrá po ženě, o níž se domnívá, že mohla být obětí na palubě potopeného plavidla. Přestože se ponorka nachází pouze 7 metrů pod hladinou, potápěči zatím nebyli z technických důvodů schopni vrak plavidla prozkoumat a ověřit, zda se zde nenachází nějaké další osoby.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Budoucnost cyklistiky: Technologie Loopwheels dokáže tlumit vibrace a zvyšuje komfort jízdy

Lunární vozidlo Curiosity na Marsu stávkuje: Co se rozbilo a...

Hrůzná dystopie nastane za dva roky v Číně: Každý občan...

Robotů kolem nás razantně přibude: Nebudou lidi ovšem...

Jak se pomocí vodních hodin měřil přesný čas: Proč...

Nostalgie s novou herní mini konzolí PlayStation One Classic s...

Plně funkční umělou ruku uměl sestrojit český vynálezce...