Vědci objevili nový druh svítícího žraloka. Podivné stvoření žije v naprosté temnotě

Věda a technika 29. července 2017 | 17:23 — Lukáš Bauer
Na světě existuje opravdu velké množství druhů žraloků. Někteří žraloci číhají na svou kořist v mělkých lagunách a jsou připraveni pozřít vše od ptáků po delfíny. Jiní zas žijí v hlubinách oceánských kaňonů nebo dorůstají obrovských rozměrů. O pravděpodobné existenci tohoto nově objeveného druhu se spekuluje již 17 let, vědci ho nyní skutečně identifikovali.
Další 2 fotografie v galerii
Ne každý má to štěstí být krasavcem jakým je například Žralok bílý / Internet

Nově objevený druh žraloka (Etmopterus lailae), byl identifikován v mořských příkopech poblíž Havaje. Drobný, asi jeden kilogram vážící tvor žije v hloubce kolem tisíce metrů. Žralok patří mezi takzvané světlouny, liší se od nich však v mnoha různých druhových vlastnostech.

Etmopterus lailae žije v prostředí hlubokých mořských propastí, kde nejsou téměř žádné sluneční paprsky. Podobně jako některé jiné druhy žijící v temnotě, je vybaven bioluminiscencí. To znamená, že velká část jeho těla ve tmě svítí. Vědci bohužel zatím netuší k čemu přesně tato pozoruhodná vlastnost slouží. Spekuluje se, že ji tito tvorové využívají během páření tak, že sameček její pomocí láká samičku k páření. Existuje ale také verze, která hovoří o bioluminiscenci žraloků, jako o nástroji k lovu malých ryb.

O životě tohoto druhu zatím vědci téměř nic nevědí. Nově objevený žralok byl kolem Havaje pozorován již před 17 lety, avšak díky velké hloubce ve které žije a malým rozměrům, byla velice obtížná jeho identifikace. Vědci se domnívali, že se jedná o podobný druh, který žije ve vodách kolem Japonska a velmi je překvapilo, že se jedná o dosud naprosto nepopsaného živočicha.

Na Zemi je do dnešního dne evidováno téměř 450 druhů žraloků a ve většině případů se jedná spíše o větší tvory. Objevit zcela nový druh je pro vědce velkou vzácností, která vždy znovu připomene rozmanitost zemského ekosystému.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Nejdelší úplné zatmění Měsíce v tomto století se blíží: Kdy přesně se dívat na oblohu?

Vědci objevili, proč marihuana vyvolává silný pocit hladu

Několik praktických tipů, jak rychle přejít z iPhone na...

Hrozí erupce? Velká puklina se objevila jen 100 km od...

Hlídat si váš srdeční tep můžete pravidelně a snadno s...

Diamanty asi nebudou tak vzácné: Miliardy tun jich leží 150...

Proč je většina jachet bílá, přitom nákladní nebo...