NASA objevila v naší galaxii několik nových planet podobných Zemi. Bude na některé z nich život?

Věda a technika 22. června 2017 | 16:17 — Lukáš Bauer
Americká NASA za pomoci vesmírného Keplerova teleskopu objevila 10 nových planet, které mají předpoklady k tomu, aby se na nich nacházela voda v kapalném stavu, což je jeden ze základních předpokladů pro vznik života.
Další 1 fotografie v galerii
Keplerův teleskop objevil několik planet, na kterých by se mohla nacházet voda, základní předpoklad pro vznik života / Shutterstock

Před několika dny oznámila NASA nový objev 10 kamenných planet, na kterých by se mohla nacházet voda v kapalném stavu. Všechny nově objevené planety se přitom nachází v naší galaxii.

Americká kosmická agentura zveřejnila také průzkum ostatních exoplanet, které již byly teleskopem Kepler objeveny, od jeho uvedení do provozu v roce 2009.

Deset skalnatých planet obíhá svou mateřskou hvězdu na podobné oběžné dráze jako je to v případě Země. Nachází se tedy v takzvané „obytné zóně“, což znamená, že teploty na povrchu mohou umožnit výskyt vody v kapalném stavu a teoreticky se zde může vyskytovat také určitá forma života.

Samotný objev bohužel neznamená, že na některé z objevených planet je život, ale zcela jistě říká, že všechny z nich splňují základní předpoklady, které jsou pro vznik života potřeba.

Jsme ve vesmíru sami?

“Kepler nám dnes možná nepřímo na tuto otázku odpovídá. Přestože lidstvo potřebuje jasný důkaz, já mohu celkem s jistotou tvrdit, že sami určitě nejsme,“ uvedl v rozhovoru vedoucí výzkumu Mario Perez.

Vzhledem k celkovému množství planet, které již Kepler odhalil, jsou planety velikostně a hlavně situačně podobné Zemi stále velmi vzácným nálezem.

NASA uvedla, že nový průzkum je dosud nejkomplexnější a nejpodrobnější. Zahrnuje celkové množství 4034 potencionálních planet identifikovaných Keplerem, ze kterých více než polovina byla potvrzena jako skutečná planeta.

Kepler je dosud prvním vesmírným teleskopem, který je schopný nalézt planety v „obytné zóně“ kolem vzdálených hvězd. Před jeho spuštěním v roce 2009 astronomové doufali, že planety v této zóně nalezne alespoň u jednoho procenta hvězd. Nyní se však ukázalo, že se velice mýlili, protože dnes jejich úspěšnost dosahuje téměř 60%.

Keplerův teleskop však není jediný způsob, kterým lze planety odhalit. Exoplanety jsou objevovány například i složitými výpočty, nebo nejrůznějšími analytickými metodami. K dnešnímu dni bylo celkem potvrzeno již 3600 exoplanet a z nich 62 potencionálně disponujících kapalnou vodou.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Návrh části poslanců zavést povinný podíl českých potravin je návratem do komunismu

Pokud vás při žehlení bolí často záda, možná je na vině...

Kuna pod kapotou vašeho auta. Čeká vás únavný boj, ale s...

Kastrace kočkám a kocourům změní povahu. Jsou také...

Pýchavka pomáhá při rakovině i zánětech močových cest....

Klimatizace se zřejmě brzy stanou běžnou součástí...

Už naši předkové považovali černý bez za všelék....

Zavřít reklamu