Záhadný rybí predátor z hlubin! Má hlavu ještěra a mnoho ostrých zubů

Věda a technika 23. června 2017 | 14:05 — Lukáš Bauer
V naprosté tmě oceánského příkopu žije tato děsivě vypadající ryba. Hlubinný predátor s hadovitým tělem a hlavou podobné ještěrce má tlamu plnou ostrých zubů. Nedávno byla tato mořská nestvůra náhodou ulovena australskými výzkumníky.
Ryba bez pigmentu žije v obrovských hloubkách mořských příkopů / Internet

Počátkem června vědci na palubu výzkumného plavidla vyzvedli pomocí vlečných sítí neočekávaný úlovek. Při sledování migrace rybích druhů u východního pobřeží Austrálie se jim záhadným způsobem do sítí dostala takzvaná „ještěří ryba“. Nebylo by na tom nic tak podivného, kdyby nebylo známo, že tento tvor žije v hloubce nejméně několika kilometrů.

„Obrovská hlava tohoto děsivě vyhlížejícího stvoření tvoří více než třetinu jeho těla. Jeho tlama je vybavena neuvěřitelným množstvím dlouhých ostrých zubů, takže kořist která je touto rybou lapena, již nemá nejmenší šanci uniknout,“ uvedl v příspěvku na blogu Asher Flatt, člen výzkumného týmu.

Latinský název pro tohoto tvora je Bathysaurus ferox, což v překladu znamená „divoký hlubinný ještěr“. Tento záhadný druh, o jehož životě se toho stále mnoho neví, žije v hloubkách od 1 km do 3 km pod hladinou, často na dně mořských příkopů. V těchto hlubinách je naprostá tma a ryba často čeká hodiny zahrabaná pod nánosy sedimentu na svou kořist.

„Tento druh ryb bych popsal jako velice zákeřné predátory. Trpělivě vyčkávají v naprosté tmě, schovaní pod nánosem písku a jakmile se přiblíží kořist, bleskurychle vystřelí a uloví ji,“ napsal dále na svém blogu Flatt.

Někteří živočichové žijící ve velkých hloubkách mají schopnost fluorescence, ale zda touto schopností disponuje i ještěří ryba zatím nebylo prokázáno. Pokud by tuto schopnost měla, dokázala by osvítit svou potravu i v hloubce několik kilometrů pod hladinou.

V minulosti se objevilo několik pokusů o umístění ještěří ryby z mělkých moří, což je blízký příbuzný té z hlubin, do akvárií jako atrakce. Tento predátor však pokaždé ulovil všechny ostatní ryby v akváriu a proto je možné ho chovat pouze izolovaně.

 

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Poznejte nejkrásnější město USA: San Francisco vás uchvátí svou atmosférou i jedinečnou architekturu

Cestujete sólo? Pak pro vás máme pár skvělých tipů, jak...

Do Velké Británie po brexitu: Jak moc se cestování ztíží a...

Itálie není jen pizza, těstoviny a zmrzlina. Jaké další...

Za zdravím, turistikou a nejlepším vzduchem ve střední...

Úskalí cestovního pojištění: Jak zvládne rizikové sporty,...

Kdy vyrazit na dovolenou, aby byla co nejlevnější a cesta tam...

Zavřít reklamu